Klimatyzacja w Twoim domuW trakcie upalnych miesięcy, które zdarzają się w Polsce coraz częściej, nawet we własnym domu nie możemy czuć się komfortowo, szczególnie jeśli nasze mieszkanie jest bardzo nasłonecznione.
Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na zainstalowanie klimatyzacji w swoim lokum, która z roku na rok jest coraz tańsza. Warto przyjrzeć się, jakie mamy opcje do wyboru i czego spodziewać się po tego typu udogodnieniu.

Wybierz opcję dla siebie

Zanim zdecydujemy się na montaż klimatyzacji musimy zastanowić się, na jaką inwestycję pragniemy się zdecydować. Najbardziej podstawową opcją będzie klimatyzator ścienny, który montuje się na ścianie elewacyjnej. Wymaga on jedynie delikatnego wkucia w ścianę, przez które przeciąga się kable, łączące jednostkę wewnętrzną z zewnętrzną. Taki montaż można nawet przeprowadzić samodzielnie, jednak aby uniknąć niedociągnięć lepiej skorzystać z pomocy specjalisty. Bardziej zaawansowane są klimatyzatory montowane w kanałach między stropowymi, jednak w takim wypadku konieczne będzie podwieszenie sufitu. Nie jest to zbyt kosztowna inwestycja, w tym celu wykorzystuje się tanie regipsy, jednak niezbędna będzie pomoc fachowca. Szyb wentylacyjny może być też umieszczony na zewnątrz, w efektownej rurze, wykonanej na przykład ze stali. Jest to rozwiązanie idealne dla stylowych, loftowych lub eklektycznych pomieszczeń. W sklepach dostępna jest też klimatyzacja mobilna, w postaci urządzenia podłączanego do prądu, które chłodzi lub ogrzewa mieszkanie.

Konserwacja

Bez względu na to, jaką opcję wybierzemy musimy pamiętać, aby systematycznie przeprowadzać serwis klimatyzacji. Producenci urządzeń zalecają, aby przed każdym sezonem grzewczym oraz letnim wezwać fachowców, którzy przeczyszczą filtry, sprawdzą wszystkie pod zespoły w poszukiwaniu błędów. Jest to szczególnie ważne w przypadku alergików, nieczyszczone szyby wentylacyjne i filtry pełne są bakterii, grzybów i pleśni, których wdychanie nie jest dobrym pomysłem. Poza tym dzięki odpowiedniej konserwacji nie będzie nam potrzebna naprawa klimatyzacji, która bywa bardzo kosztowna. W zależności od firmy, która będzie nam montować system, możemy też liczyć na konserwację w cenie usługi, przez kilka pierwszych lat.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi