Do czego wykorzystuje się kątowniki nierdzewne?


Kształtowniki stalowe, zwane też profilami to elementy konstrukcyjne walcowane lub gięte w kilku różnych przekrojach. Z uwagi na swoją wytrzymałość i dużą sztywność  mają one bardzo szerokie zastosowania w wielu dziedzinach gospodarczych, a w szczególności w budownictwie i przemyśle maszynowym. To bazowy materiał konstrukcyjny dla architektów projektujących olbrzymie wysokościowce i niskie, małe pawilony.


Charakterystyka kątowników nierdzewnych

Przekroje poprzeczne podstawowych kształtowników stalowych przypominają swym profilem litery alfabetu i stąd biorą się ich niektóre ich nazwy: ceownik, teownik, dwuteownik i zetownik. Wyjątkiem jest tutaj profil przypominający literę L, lecz nie wywodzący od niej swej nazwy i określany mianem „kątownika”. Kątowniki ze zwykłej stali, podobnie jak i inne kształtowniki stalowe łatwo rdzewieją, dlatego też wtedy, gdy ich powierzchnie są odsłonięte, należy je zabezpieczać odpowiednimi środkami antykorozyjnymi. Zgoła inaczej mają się sprawy z kształtownikami, a w szczególności z omawianymi w tym miejscu kątownikami, wytwarzanymi ze stali nierdzewnejlub z innych metali, o czym opowiadają nam fachowcy z firmy EL-Decor Eliza Kopcińska z Krakowa. Wyroby z tego typu metali na ogół nie potrzebują żadnych specjalnych zabezpieczeń, ponieważ w normalnych warunkach nie korodują one w styczności z wodą lub wilgotnym powietrzem. Ponieważ do najpowszechniej stosowanych i spotykanych profili nierdzewnych należą kształtowniki wykonane z aluminium i stali nierdzewnej, przyjrzymy się bliżej tym ostatnim, bo to one są tutaj najbardziej wytrzymałe i trwałe.

Zastosowania kątowników i innych kształtowników ze stali nierdzewnej

Zarówno stalowe nierdzewne kątowniki, ceowniki, teowniki, dwuteowniki, jak i zetowniki mają bardzo szerokie zastosowania we wszystkich właściwie rodzajach przemysłu, poczynając od budownictwa i budowy ciężkich maszyn, a kończąc na mechanice precyzyjnej i elektronice. Wymieniając główne obszary stosowania omawianych tu profili, możemy zatem wskazać m.in. na:
  • budownictwo i architekturę,
  • produkcję sprzętu AGD,
  • przemysł chemiczny,
  • przemysł spożywczy,
  • energetykę,
  • produkcję celulozowo-papierniczą,
  • ochronę środowiska,
  • przemysł maszynowy, samochodowy i transportowy,
  • elektronikę.
Stalowe kątowniki nierdzewne i inne profile z tego  materiału widujemy bardzo często w formie balustrad, osłon kolumn, profili okiennych oraz drzwiowych, elementów wind, sprzętów gospodarstwa domowego i w postaci wielu innych przedmiotów.


Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi