Jak wygląda proces budowy studni w XXI wiekuPosiadanie studni na działce jest doskonałą alternatywą dla korzystania z sieci wodociągowej. Jeszcze kilkanaście lat temu była to najczęstsza forma zapewniająca dostęp do wody pitnej, choć sama budowa studni wymagała bardzo dużych nakładów pracy, co z kolei przekładało się na długi proces jej powstawania. Obecnie całość najczęściej nie trwa dłużej niż dwa dni.


Od czego zacząć?

Pierwszym krokiem jest wybór studni – na działkach rekreacyjnych i domowych wykorzystuje się dwa rodzaje: głębinową i kopaną. Pierwsza zapewnia dostęp do wody głębinowej, a więc zdatnej do picia i gruntowej, która może być wykorzystywana na przykład w gospodarstwie. Druga natomiast daje dostęp tylko do wód drugiego rodzaju. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy więc dokładnie przemyśleć, jaki cel przyświeca budowie studni nie tylko w konkretnej chwili, ale również jak może być wykorzystywana w przyszłości. 

Profesjonalizm przekłada się na jakość

Wybór odpowiedniej firmy, która zajmie się wierceniem studni powinien zostać dokonany w oparciu o najwyższą jakość oferowanych usług. Istotne jest nie tylko odpowiednie podejście do zlecenia, ale również profesjonalny sprzęt. Staltechnika od lat udoskonala zakres swoich usług oraz proponowanych maszyn i rozwiązań, które mają związek z budowaniem studni. W ten sposób przyczyniają się nie tylko do ich trwałości, ale również wpływają na skrócenie czasu ich powstawania

Co następnie?

Pierwszym etapem prac jest przebicie się przez warstwę gliny. Jej ciężka i zbita struktura wymaga zastosowania specjalnego świdra (np. Staltechniki). Kolejno wykorzystuje się inne wiertło, aby przedostać się przez warstwę wodonośną w celu wywiercenia głębszego otworu, najczęściej do 20 m. Następnie wewnątrz umieszczane są rury filtracyjne, a miejsca, w których nie stykają się z gruntem obsypywane są żwirem. Konieczne jest również zastosowanie cementowego korka, który pozwoli uniknąć zanieczyszczenia wód głębinowych przez wody gruntowe. Na samym końcu następuje proces filtracji wody i doprowadzenia jej do zdatności do picia.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi