Projektowanie biur krok po kroku. Stwórz komfortową przestrzeń w swojej firmCiekawi Cię, jak wygląda projektowanie biur? A może chciałbyś spróbować swoich sił w aranżacji przestrzeni firmowych? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym poznasz bliżej proces planowania powierzchni w budynkach przedsiębiorstw. O czym nie można zapomnieć? Przede wszystkim o odpowiednich wymiarach pomieszczeń, zadbaniu o komfort przebywania w biurze oraz wzbogaceniu go o właściwe oświetlenie.

Projektowanie biur - pamiętaj o właściwych wymiarach przestrzeni

Aby praca była komfortowa, niezbędne jest zadbanie o właściwe wymiary przestrzeni. To właśnie ten etap projektowania biur jest kluczowy. Nieodpowiednie dopasowanie wielkości poszczególnych pomieszczeń może w przyszłości odbijać się negatywnie na wydajności pracowników i funkcjonalności samego wnętrza. W takich sytuacjach warto zapoznać się z przepisami, które określają metraż na każdą osobę. Wolna objętość powinna być nie mniejsza niż 13 metrów kwadratowych, a powierzchnia podłogi musi wynosić przynajmniej 2 metry kwadratowe. Nie bez znaczenia jest także sama wysokość przestrzeni - zgodnie z prawem są to 3 metry.

Zadbaj o komfort codziennej pracy

Czy wiedziałeś, że zgodnie z obowiązującymi przepisami BHP temperatura w przestrzeniach firmowych nie może wynosić mniej niż 18 stopni? W przypadku tej najwyższej, choć nie została określona przez normy, nie powinno przekraczać się 30 stopni. Jak w takim razie poradzić sobie z upalnymi dniami lub chłodnymi porankami? Wystarczy, że w trakcie planowania biura uwzględnisz instalację klimatyzacji. W tych mniejszych pomieszczeniach poradzą sobie niewielkie i tanie urządzenia, podczas gdy duże przestrzenie, np. typu open space, wymagają zamontowania specjalistycznych rozwiązań.
Zdecydowanie się na montaż klimatyzacji ma również wpływ na właściwy przepływ powietrza w pomieszczeniach. Stałe oczyszczanie go z zarazków, bakterii i zanieczyszczeń oraz regulacja wilgotności znacząco podnoszą komfort przebywania w pomieszczeniach. Tym samym mają pozytywny wpływ na pracę Twojego zespołu. Mechaniczne rozwiązanie powinno uwzględnić się w szczególności w trakcie planowania biur, które mają ograniczony dostęp do okien. Są to np. siedziby firmy znajdujące się w przyblokowych piwnicach.

Oświetlenie w planowaniu biura

Właściwe oświetlenie jest kluczową częścią procesu projektowania biur. Praca w ciemnościach jest niemożliwa, a niewystarczająca ilość światła może albo utrudniać wykonywanie codziennych obowiązków, albo powodować problemy ze wzrokiem. Idealnym rozwiązaniem jest połączenie tego naturalnego, czyli słonecznego, ze sztucznym. W przestrzeniach z dużymi oknami wystarczy zadbać o umieszczenie na suficie plafonów i wzbogacenie biurek o małą lampkę. Należy pamiętać, że wspomniane okna muszą się znaleźć w każdym pomieszczeniu, z którego korzystają regularnie pracownicy. W przypadku łazienek czy kuchni nie ma takiego obowiązku.
Wybierając oświetlenie, należy kierować się jego parametrami. Na rynku znajdziesz dziesiątki produktów dedykowanych przestrzeniom biurowych, które z pewnością sprawdzą się znakomicie i w Twojej firmie. Zachęcamy do zakupu żarówek LED. Nowoczesna technologia umożliwia oszczędność i pieniędzy, i energii.
Zgodne z normami wymiary, zadbanie o komfort codziennej pracy i odpowiednie oświetlenie są podstawą procesu, jakim jest projektowanie biur. To właśnie one gwarantują warunki sprzyjające wykonywaniu codziennych obowiązków. Nie zapomnij także o zadbaniu o właściwe drzwi, ustawienie stanowisk pracy czy wyposażenie pomieszczeń socjalnych w niezbędne sprzęty.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi