Zalety kominka z płaszczem wodnym

Popularność kominków w ostatnim czasie jest bardzo duża. Niektórzy decydują się na budowę tradycyjnego kominka, gdyż sprawia im przyjemność siedzenie przy ogniu. Inni jednak wybierają kominek z płaszczem wodnym. Takie rozwiązanie ma więcej zalet. Nadal można posiedzieć wpatrując się w płonący ogień, a do tego można ograniczyć koszty ogrzewania dom

Popularność kominków w ostatnim czasie jest bardzo duża. Niektórzy decydują się na budowę tradycyjnego kominka, gdyż sprawia im przyjemność siedzenie przy ogniu. Inni jednak wybierają kominek z płaszczem wodnym. Takie rozwiązanie ma więcej zalet. Nadal można posiedzieć wpatrując się w płonący ogień, a do tego można ograniczyć koszty ogrzewania domu.
Kiedy warto wybrać kominek z płaszczem wodnym?
Kominek z płaszczem wodnym może skutecznie ogrzać nie tylko pomieszczenie, w którym się znajduje, ale cały dom. Jest on zbudowany zupełnie inaczej niż tradycyjny kominek. Praktycznie cała komora spalania w takim kominku jest otoczona płaszczem wodnym. Ciepło z paleniska i gorących spalin jest odbierane przez wodę i przekazywane do instalacji grzewczej. Oczywiście wybierając to rozwiązanie musimy być przygotowani na wyższe koszty. Ale sprawność takiego kominka jest bardzo wysoka. Musimy także pamiętać o dobraniu mocy kominka do kubatury pomieszczenia, w którym będzie montowany.
Obsługa kominka z płaszczem wodnym
Kominek z płaszczem wodnym nie jest urządzeniem bezobsługowym. Codzienne rozpalanie kominka jest zadaniem najważniejszym. Mało przyjemną czynnością jest także opróżnianie popielnika z popiołu. Należy także czyścić komorę spalania i szybę oraz pamiętać o przygotowaniu zapasu opału. Pamiętajmy, że w kominku palimy tylko sezonowanym drewnem. Mokre drewno nie będzie się palić, będzie także oddawać znacznie mniej ciepła. W kominku palimy drewnem liściastym. Gatunki iglaste zawierają żywicę, do tego przy ich spalaniu wytwarza się duża ilość dymu. W efekcie częściej musimy czyścić kominek i szybę. Drewno możemy składować ułożone w stos i przykryte brezentem lub chrustem. Przenosimy je w pobliże kominka wcześniej. Dzięki temu znajdujące się w nim resztki wilgoci zdążą odparować zanim zaczniemy je rozpalać.
Wiecej szczegółówych informacji odnośnie sterowania kominkiem z płaszczem wodnym znajdziecie na https://tatarek.com.pl/automatyka/sterowniki-do-kominkow-z-plaszczem-wodnym
Czy pracą kominka można sterować?
Możemy kontrolować proces spalania drewna w kominku. Przy zakupie kominka z płaszczem wodnym musimy jednak pamiętać o kupnie sterownika. W zasadzie sterownik jest urządzeniem niezbędnym w przypadku kominka z płaszczem wodnym. Kominka nie da się bowiem wyłączyć, kiedy będzie nam za ciepło. Istnieje także ryzyko, że dojdzie do zagotowania się wody w otaczającym komorę spalania płaszczu wodnym. Sterownik zapobiegnie więc awarii kominka. Do tego jeśli nastąpi zanik prądu, odetnie on dopływ powietrza, zapobiegnie więc uszkodzeniu wkładu. Sterownik jest niezbędny także wtedy, kiedy włączymy kominek do systemu składającego się z kotła oraz systemu solarnego.
Kominek z płaszczem wodnym to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą mieć w swoim domu alternatywne źródło ciepła. Możemy go włączyć w instalację grzewczą oraz połączyć z system solarnym. Dzięki temu obniżymy koszty ogrzewania domu i przygotujemy ciepłą wodę do mycia. Proces spalania drewna, działanie zasobnika ciepłej wody i pompy obiegowej ciepłej wody umożliwi nam sterownik. Do wyboru mamy zarówno proste jak i mocno zaawansowane rodzaje sterowników do kominków z płaszczem wodnym.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi