Ocieplenie ścian i dachów, czyli o nowych przepisach dotyczących ochrony cieplnej budynku słów kilka

Obowiązujące dziś polskie przepisy dotyczące ocieplenia dachu i ścian dla nowych budynków weszły w życie 1 stycznia 2017 roku. Ich wytyczne wynikają z konieczności dopasowania do norm, które narzucane są przez Unię Europejską. Zależy nam na tym, by konsekwentnie zmniejszać zapotrzebowanie na energię, co jest jednym z unijnych priorytetów, o których często słyszymy również w kontekście dociepleń istniejących już obiektów. Co warto wiedzieć o ochronie cieplnej?

Cel wprowadzania nowych przepisów i wynikające z nich zmiany

Zmniejszanie zapotrzebowania na energię to jeden z najbardziej opłacalnych sposobów na zwiększanie efektywności energetycznej. To z kolei zwiększa bezpieczeństwo dostaw energii, a przy tym pozwala nam ograniczać emisję gazów cieplarnianych oraz innych zanieczyszczeń. W roku 2010 Unia Europejska wyznaczyła za cel zmniejszenie pierwotnego zużycia energii o 20% do roku 2020. W opracowanych normach wyraźnie wskazano, że pod względem potencjału oszczędności na pierwszym miejscu znajdują się budynki, dalej transport i przemysł, następnie sprzęty domowego użytku. Jak mówi nam przedstawiciel firmy Dachlux z Warszawy, unijny „Plan Działania na Rzecz Racjonalizacji Zużycia Energii” ma na celu nie tylko wprowadzenie zmian od strony technicznej, ale także jest narzędziem do zmiany sposobu postrzegania wykorzystywania energii przez opinię publiczną.

Ochrona cieplna budynków w praktyce

Najważniejszą kwestią ochrony cieplnej budynków w praktyce jest odpowiedni dobór materiału pod względem współczynnika przenikania ciepła (U). Im niższa wartość współczynnika przenikania ciepła – jak wskazuje nazwa – tym mniej ciepła traci budynek. Zgodnie z obowiązującymi przepisami (przykład ścian zewnętrznych budynków):
  • w latach 2017-2020 Umaks. = 0,23 W/m2*K,
  • od roku 2021 Umaks. = 0,20 W/m2*K.
Do końca roku 2013 na przykład maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła wynosiła Umaks. = 0,28 W/m2*K, widzimy więc naprawdę wyraźne zmiany. Elementy do ocieplania ścian i dachów absolutnie nie mogą być dobierane przypadkiem, lecz przeciwnie, na podstawie precyzyjnych obliczeń. Przy ich wykonywaniu istotne są nie tylko właściwości materiałów izolacyjnych, ale także właściwości materiału konstrukcyjnego. By inwestycja była naprawdę opłacalna (nie chcemy przepłacać za termoizolację, a jednocześnie w przyszłości nie dopłacać niepotrzebnie do ogrzewania domu), przy wykonywaniu obliczeń dodatkowo brane są pod uwagę poprawki na nieszczelności, poprawki na łączniki mechaniczne oraz poprawki na wpływ opadów (w odniesieniu do dachów). Wynika z tego, że wykonanie projektu właściwej ochrony cieplnej budynku należy powierzyć zespołowi inżynierów, ale to nie wszystko. Trzeba dodać, że na efektywność termoizolacji ma wpływ również jej fachowa realizacja oraz oczywiście jakość wykorzystywanych materiałów. Współpracę należy więc podejmować z solidnymi ekipami, które mają odpowiednie certyfikaty oraz autoryzacje, a materiały termoizolacyjne kupować w dobrych hurtowniach.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi