Odwodnienia liniowe w pobliżu domuSystem odwodnień to nic innego, jak system specjalnie rozlokowanych kanałów, które pomagają odprowadzać wodę gromadzącą się na powierzchni gruntu. Odwodnienia świetnie wtapiają się w otoczenie: jedynym śladem ich obecności jest kratka, nakrywająca korytko i umieszczona na powierzchni podłoża. To rozwiązanie jest genialne w swojej prostocie, ale zarazem – ma stosunkowo niedługą historię stosowania.

Jednocześnie, to właśnie osiągnięty postęp techniczny sprawia, że asortyment poszczególnych części, z jakich składa się system odwodnień, jest tak zróżnicowany – pod kątem materiałów, z jakich zostały stworzone. Możliwe jest bowiem miedzy innymi konstruowanie korytek, studzienek i innych potrzebnych elementów z tworzyw sztucznych. Właśnie tego rodzaju system odwodnień świetnie się sprawdzi w otoczeniu domu jednorodzinnego.

Odwodnienia liniowe – kiedy są niezbędne?

Odprowadzanie wody staje się koniecznością, gdy nadmiar wilgoci zalega na powierzchni gruntu. Chodzi oczywiście o taki grunt, który z uwagi na swój charakter (czyli w praktyce: materiał budowlany) nie pozwala na to, by woda została wchłonięta przez glebę. Odwodnienia są więc niezbędne między innymi w miejskiej przestrzeni: tam, gdzie bruk lub inny rodzaj zamurowania powierzchni ziemi staje się przeszkodą dla wody.
Kałuże są z jednej strony nieestetyczne, a z drugiej – wysoce niepraktyczne. Jednak w otoczeniu budynków mogą stawać się nawet niebezpieczne – nadmiar wody może grozić zniszczeniem fundamentów, ścian, a nawet wnętrz piwnic. Zbyt ulewny deszcz może więc poważnie zagrozić kondycji budynku, ale nawet narazić właściciela na straty materialne.
Odwodnienia liniowe warto rozmieścić w taki sposób, by przeszkodzić wodzie w docieraniu do zabudowań. Warto pamiętać też o tym, że źródłem wilgoci jest nie tylko woda deszczowa spadająca z nieba, ale też deszczówka dostająca się w okolice domu za sprawą parkującego samochodu. Z tego powodu planując rozplanowanie korytek i studzienek, trzeba wziąć pod uwagę także okolice garażu, a nawet jego wnętrze. A ponieważ grunt w takiej przydomowej przestrzeni nie jest narażony na oddziaływanie bardzo dużych obciążeń, wystarczające w takiej sytuacji będą odwodnienia wykonane z tworzyw sztucznych. To dobra wiadomość także dla samych właścicieli domu – bo nawet jeśli nie planują umieszczać systemu pod gruntem własnego podwórka, to bardzo sprawnie, samodzielnie przetransportują te materiały. W tym przypadku cięższe mogą okazać się kratki nakrywające korytka, bo te sporządza się zwykle z konkretnych metali.
Więcej o odwodnieniach liniowych znajdziesz na: http://www.bielbet.pl/

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi