Akustyka w domu energooszczędnymCzęsto zakładamy, że w naszym domu czujemy się komfortowo wówczas, gdy jest on urządzony według naszych potrzeb i preferencji – najważniejsza jest jednak optymalna temperatura. Bardzo istotna jest także właściwa akustyka, a więc ochrona przed hałasem, który może nas deprymować. Jak wygląda kwestia akustyki w coraz popularniejszych domach energooszczędnych?


Mity krążące wokół domów energooszczędnych

Choć budowa domów energooszczędnych i pasywnych jest coraz popularniejsza, na polskim rynku wciąż krąży na ich temat wiele mitów. Spora część potencjalnych inwestorów zakłada, że budowa takiego domu jest zbyt droga, a ich konstrukcja (zwykle w formie zwartej bryły) nie wygląda atrakcyjnie od zewnątrz. Jak mówi nam przedstawiciel SuperHouse.pl z Tarnowskich Gór, wystarczy zerknąć w oferty firm, które zajmują się projektowaniem i wykonawstwem domów energooszczędnych i pasywnych, by przekonać się, że to naprawdę bezpodstawne mity. Budowa domu może być droższa o około 10% od budowy domu „tradycyjnego”, jednak w ciągu kilku lat wszystko nam się zwróci. W kolejnych latach będziemy tylko i wyłącznie cieszyć się niskimi kosztami ogrzewania. Poza wymienionymi, głównymi mitami, możemy spotkać się także z nieuzasadnionymi tezami na temat niekorzystnej akustyki domów energooszczędnych i pasywnych. Omawiane domy mają stosunkowo grube ściany oraz szczelne okna i drzwi. Potrzebna jest nam właściwa wentylacja mechaniczna – wielu potencjalnych inwestorów uważa, że to ona właśnie stanowi źródło hałasu. Nie jest to prawda. Nowoczesne urządzenia wentylacyjne pracują cicho, a dzięki grubym ścianom oraz szczelnym oknom i drzwiom mamy pewną ochronę przed hałasem dobiegającym z zewnątrz.

Materiały do budowy domów energooszczędnych i ich wpływ na akustykę

Domy energooszczędne i pasywne budowane są przede wszystkim z materiałów systemowych. Jednym z takich systemów jest STEICO. Przykładowa konstrukcja wraz z wykończeniem zewnętrznej ściany domu – zaczynając od zewnątrz: tynk akrylowy lub silikonowy na siatce, styropian grafitowy, folia izolacyjna, płyta OSB, Steico Wall wraz z termoizolacją (wełną mineralną lub pianą PUR), płyta osb, folia paroizolacyjna, płyta gipsowo-kartonowa. Steico Wall to system wytrzymałych belek konstrukcyjnych ścian, który określany jest jako jeden z najbardziej ekonomicznych systemów. Dzięki wykorzystaniu systemu redukujemy liniowe mostki termiczne, przy tym belki charakteryzuje bardzo duża wytrzymałość i niski ciężar własny. W takiej konstrukcji ścian nie ma miejsca na niewłaściwą akustykę, której można byłoby się obawiać. Domy energooszczędne i pasywne to konstrukcje nowoczesne, a podstawowe materiały używane do ich budowy są badane i testowane pod każdym kątem. Na ich jakości zależy producentom, projektantom i wykonawcom, by spełniać wszystkie oczekiwania nawet najbardziej wymagających inwestorów. Nie musimy się więc obawiać ani akustykę, ani o termoizolację, czy jakiekolwiek niewłaściwości.


Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi