Cechy drzwi z hartowanym szkłemPrzeszklone i błyszczące drzwi to oczywisty element skutecznego marketingu. Z pewnością są ładniejsze niż ich monolityczne, nieprzenikalne dla wzroku odpowiedniki i zawsze chętniej oraz szybciej zostaną otwarte przez potencjalnego klienta. Można powiedzieć, że drzwi z dużymi przeszkleniami wręcz zapraszają ludzi do znajdujących się za nimi wnętrz. Czy takie drzwi jednak są wystarczająco bezpieczne?


Jak są skonstruowane przeszklone drzwi?

Mimo że, we wstępie pisaliśmy o marketingu, więc siłą rzeczy o komercyjnych zastosowaniach przeszklonych drzwi, to przecież są one obecne  wszędzie, także w naszych mieszkaniach. Nie wchodząc w konstrukcyjne szczegóły związane ze sposobem ich zamykania, z zamontowanymi w nich zamkami i zawiasami, zastanówmy się nad budową samego skrzydła „drzwi hartowanych”. W zasadzie stosowane są jedynie dwie ich konstrukcje. Pierwsza polega na umieszczeniu w drewnianej, metalowej lub wykonanej z jakiegoś tworzywa sztucznego ramie jednej albo kilku tafli szkła. Druga konstrukcja jest jeszcze prostsza, ponieważ całym skrzydłem drzwiowym jest jedna pojedyncza tafla szklana. Oczywiście zarówno do jednej, jak i drugiej konstrukcji mocowane są wszystkie niezbędne akcesoria. Drzwi mogą otwierać się i zamykać w tradycyjny sposób, czasem zaś będą to skrzydła rozsuwane na boki lub obrotowe. Często są także sterowane czujnikami ruchu i poruszane mechanicznie. Zapytaliśmy się we wstępie czy drzwi hartowane są bezpieczne? Odpowiemy na to pytanie, posiłkując się informacjami uzyskanymi w firmie Plastixal z miejscowości Stare Bożejowo.

Dwa aspekty bezpieczeństwa drzwi z hartowanego szkła

Konstruktorzy drzwi hartowanych muszą wziąć pod uwagę dwa krytyczne momenty:
  • drzwi muszą być trudne do sforsowania przez potencjalnych włamywaczy
  • drzwi muszą być bezpieczne dla ich użytkowników.
Pierwszy problem rozwiązano poprzez zastosowanie specjalnie hartowanego szkła, odpornego na silne udary mechaniczne. Drzwi wykonane z takiego materiału bardzo trudno jest rozbić lub wyłamać.
Drugi problem rozwiązano przy zastosowaniu tego dokładnie tego samego tworzywa. Rzecz polega w tym przypadki na tym, że nawet jeśli taka szyba zostanie na skutek jakiegoś nieszczęśliwego zbiegu okoliczności rozbita, to rozpadnie się ona na mnóstwo drobnych kawałków o tępych krawędziach, co w bardzo dużym stopniu redukuje możliwość poważnego zranienia kogokolwiek. Jest to sprawa szczególnie ważna wtedy, gdy stosowane są drzwi całoszklane przesuwne automatycznie.
Abstrahując od specjalnych wrót zabezpieczających schrony, skarbce i sejfy, można z czystym sumieniem powiedzieć, że zwykłe drzwi z hartowanego szkła są tak samo bezpieczne, jak ich tradycyjne odpowiedniki.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi