Zalety stołów rozkładanychDo najważniejszych mebli w domu niewątpliwie należy stół. Jego wybór nie może być więc przypadkowy. Jako element zajmujący stosunkowo dużo miejsca, stół powinien dobrze się prezentować i pasować do całej aranżacji. Nie wolno jednak zapominać też o jego praktycznej funkcji. Z uwagi na tę ostatnią od wielu już dekad niesłabnącą popularnością cieszą się stoły rozkładane. Jakie są ich zalety?


Gdy prowadzimy tzw. dom otwarty, przez który stale przewijają się liczni goście, a także w sytuacji, gdy nasza najbliższa rodzina jest naprawdę spora, możemy rozważyć zakup po prostu dużych rozmiarów mebla. Większość osób na co dzień jednak go nie potrzebuje – zdarzają się jednak czasem okazje, w których niewielki stół z kolei nie wystarczy. Idealnym rozwiązaniem będzie więc stół rozkładany.

Biesiady i uczty

Na ogół nie będzie zabierał wiele miejsca, pozwalając jednocześnie na spożywanie przy nim posiłków domownikom. W razie potrzeby można jednak podwoić, a nawet potroić powierzchnię jego blatu, co umożliwi wspólne biesiadowanie większej liczbie osób – np. podczas proszonego przyjęcia albo świąt, gdy zjeżdżają się do nas krewni.
Możliwość rozłożenia stołu docenią również ci, którzy lubią urządzać kulinarne uczty, nawet w stosunkowo nielicznym gronie. Na większym blacie zmieszczą się spokojnie wszystkie nakrycia i półmiski, a jedzący wciąż będą mieli dużą swobodę ruchów. W przypadku niedużego stołu, który się nie rozkłada, osiągnięcie tego będzie istotnie utrudnione.

Miejsce do pracy

Stół rozkładany przyda się nawet wtedy, gdy nie lubimy wręcz organizować większych imprez i w domowym zaciszu spędzamy czas samotnie lub w towarzystwie zaledwie paru najbliższych osób. Nie zapominajmy wszak, że stół wykorzystać można nie tylko do jedzenia. Może też pełnić funkcję blatu roboczego czy stanowiska pracy, które musi czasami być na tyle pojemne, by pomieścić wszelkie potrzebne papiery i akcesoria. Jeśli większe projekty zdarzają się nam sporadycznie, stół rozkładany znów okaże się strzałem w dziesiątkę.

Dla hobbystów

Z podobnych względów powinni rozważyć jego zakup także miłośnicy planszówek i osoby parające się kreatywnym hobby. Niektóre gry mogą bowiem wymagać naprawdę sporo miejsca na wszystkie pionki, żetony i karty (oraz potrzebować przestrzeni do rzutu kośćmi!) i oczywiście samą planszę. Podobnie puzzle czy amatorskie projekty krawieckie lub rękodzielnicze, gdy na podorędziu musimy mieć bardzo wiele różnych elementów, do których dostęp nie może być utrudniony.

Praktyczne i piękne

Być może pamiętamy z dzieciństwa wielkie, nieporęczne meble, których rozkładanie potrafiło być traumatycznym doświadczeniem. Takie wspomnienia potrafią  skutecznie zniechęcać do idei rozkładanego stołu. Warto więc wiedzieć, że współcześnie produkowane stoły wyposażone są w mechanizmy działające cicho i tak płynnie, że z ich obsługą poradzą sobie nawet dzieci. Nie można przy tym zarzucić też nic ich warstwie estetycznej, czego dowodem jest choćby oferta sklepu Italia Style. Do wyboru mamy obecnie wiele pięknych i funkcjonalnych stołów utrzymanych w przeróżnych stylistykach, dzięki czemu z pewnością odnajdziemy mebel idealnie wpisujący się w nasze gusta i oczekiwania


Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi