5 sposobów na czyszczenie nagrobków z granitu


Granit to skała magmowa, która powstawała na przestrzeni milionów lat. Wykorzystuje się ją we współczesnym budownictwie m.in. do urządzania wnętrz zarówno w prywatnych mieszkaniach, jak i przestrzeniach publicznych. Granit jest również szeroko wykorzystywany w tworzeniu nagrobków. Nagrobki z granitu wyróżniają się nie tylko bogatą kolorystyką na tle innych kamieni naturalnych, ale i bardzo dobrą odpornością na faktory zewnętrzne.


Jak czyścić nagrobek?

Czyszczenie nagrobka spędza nam sen z powiek w szczególności przed 1. listopada. Wówczas na cmentarzach obserwuje się wzmożony ruch ludzi, którzy chcą przygotować pomnik na Święto Zmarłych. Żeby dobrze wyczyścić pomnik z granitu warto przyjrzeć się naszemu poradnikowi. Wypróbuj 5 kroków, aby pomnik nagrobkowy lśnił czystością.

I Odgarnij liście z nagrobka

Czyszczenie nagrobka zaczynamy oczywiście od usunięcia zalegających liści z powierzchni pomnika. Dodatkowo można sprzątnąć także znicze, które się już wypaliły i kwiaty, które zostawiliśmy na cmentarzu poprzednim razem.
II Usuń wosk z pomnika
Usuwanie wosku z pomnika to wbrew pozorom nie jest skomplikowana sprawa. Należy jednak wiedzieć, że nie można stosować żadnych szczotek drucianych i innych podobnych rzeczy w celu usunięcia pozostałości po świeczkach, ponieważ może to trwale uszkodzić płytę nagrobną. Wosk usuwamy plastikową szpatułką, delikatnie go zeskrobując. Można także użyć samej gorącej wody, polewając nią wosk. Wówczas szybko się pozbędziemy woskowych pozostałości. Pamiętaj, żeby do wody nie dodawać żadnych detergentów.
III Umyj nagrobek ciepłą wodą
W myciu nagrobka najlepiej sprawdza się ciepła woda, bez dodatku środków chemicznych. Środki chemiczne mogą uszkodzić granit, dlatego lepiej nie słuchać “dobrych” rad, aby czyścić pomnik wodą z rozpuszczonymi tabletkami do zmywarki, czy wybielaczem. Do mycia nagrobka wystarczy zwykła woda.
IV Osuszanie
Po umyciu pomnika koniecznie musisz wytrzeć go do sucha, najlepiej miękką ściereczką. Ma to na celu zapobieżenie tworzenia nacieków na płycie nagrobkowej. Na osuszonym miękką szmatką nagrobku można stawiać wazony, kwiaty i znicze.
V Odnawianie liter
Jest wiele rodzajów liter na nagrobkach - jedne są piaskowane, inne wykonane z brązu, mosiądzu, czy innych kruszców. Aby bezpiecznie odnowić litery na tablicy nagrobkowej, najlepiej jest się zgłosić do zakładu kamieniarskiego, który profesjonalnie odnowi litery. Jeśli chcemy to zrobić na własną rękę, to warto wykorzystać np. pasty do metalu, których jest mnogo na rynku.


Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi