Wady klimatyzacji w samochodzieKlimatyzacja w samochodzie to swego rodzaju luksus, dzięki któremu możemy podróżować komfortowo nawet w niesprzyjających warunkach.

Instalacja wentylacji pozwala podróżować nawet w upalne dni w przyjemnym klimacie. Pomimo wielu zalet, klimatyzacja samochodowa posiada również i wady. 
Na pewno musimy mieć na uwadze koszty, które przyniesie ze sobą instalacja wentylacji. Co roku konieczne jest na przykład odgrzybienie, najlepiej dwa razy. Przy każdym takim zabiegu musimy wydać 30-50 złotych. Poza tym konieczne jest również regularne uzupełnianie brakującego środka chłodzącego, co również generuje spore koszty, zwykle w przedziale od 80 do 200 zł. Ponadto musimy doliczyć również spalanie, gdyż samochód z zamontowaną klimatyzacją zużyje z pewnością więcej paliwa na każde przejechane 100 km. Jest to również obciążenie dla silnika, ponieważ klimatyzacja, tym bardziej przy małej pojemności może stać się przyczyną problemów z przyspieszaniem, przykładowo w trasie. Znany wszystkim Daewoo Matiz przy prędkości 90km/h nie przyspiesza prawie w ogóle, jeśli włączy się w nim klimatyzację. Często kierowcy tych modeli wyłączają klimatyzację na czas wykonywania manewru wyprzedzania. 
Poza tym dodatkowe koszty generują też ewentualne awarie. Naprawa układu klimatyzacji to nierzadko spory wydatek, z uwagi na to, że praktycznie każdy z zamontowanych tamże elementów jest bardzo drogi (mogą to być na przykład chłodnice, kompresory, czy orurowanie). Tym bardziej, że tego układu nie będziemy w stanie naprawić w pełni samodzielnie, bez skorzystania z fachowej pomocy. 
Niewątpliwie wszystkie powyżej wymienione wady to odczucia subiektywne, jak i wnioski, które zostały wyciągnięte z wieloletniego użytkowania samochodów z zamontowaną klimatyzacją, a także pozbawionych tego ,,luksusowego" dodatku. Wybór dodatkowego wyposażenia do naszego pojazdu zależny się wyłącznie od nas samych, dlatego też każda świadoma osoba będzie mogła wybrać to, co jej odpowiada. Jednakże trzeba brać pod uwagę, że w starszych samochodach klimatyzacja przyniesie dużo więcej problemów, aniżeli zalet. Poza tym koszty wymiany któregoś z elementów, jak wspomniano powyżej są na tyle duże, że czasami nie opłaca się naprawiać układu klimatyzacji. 

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi