Wpływ zanieczyszczonej wody na zdrowie ludzkieZanieczyszczona woda ma bardzo negatywny wpływ na ludzkie zdrowie. Jej spożywanie przyczynia się do powstawania i rozwoju wielu groźnych chorób. Woda może być zanieczyszczona w sposób naturalny bądź sztuczny. Na jej nieprawidłowy skład mają wpływ takie czynniki, jak ścieki komunale, przemysłowe, działalność rolnicza czy sąsiedztwo szlaków komunikacyjnych.


Aby poznać szczegółowo negatywny wpływ zanieczyszczonej wody na ludzkie zdrowie, należy przyjrzeć się występującym w niej szkodliwym substancjom. Sposobem na ich pozbycie się będzie zaopatrzenie się w odpowiednie urządzenia, służące do filtracji wody, oferowane na przykład przez renomowaną firmę Global Water. Przekonajmy się zatem, jak zanieczyszczenia w wodzie wpływają na nasze zdrowie i dlaczego warto ją filtrować.

Chlor

Nieprzefiltrowana woda, to woda zwierająca związki chloru oraz jego pochodne. Mogą powodować one powstawanie alergii dróg oddechowych oraz układu pokarmowego. Wpływają na strukturę śluzówek, gdyż umożliwiają przenikanie alergenu do krwi, wywołując ataki astmy oraz kataru u chorych, borykających się z alergią.

Kadm, ołów i mangan

Kolejne niebezpieczne substancje, znajdujące się w zanieczyszczonej wodzie, to kadm, ołów i mangan. Kadm niszczy układ krwiotwórczy oraz zaburza pracę nerek, natomiast ołów oraz mangan są rakotwórcze i wpływają na upośledzenie pracy układu nerwowego.

Nikiel, siarczany, azotany

Wykrywany w zanieczyszczonej wodzie nikiel odpowiada za alergie kontaktowe skóry, układu pokarmowego oraz płuc, siarczany niszczą śluzówkę dróg oddechowych, a azotany powodują rozwój groźnej choroby u niemowląt, jaką jest methemoglobinemia.

Fluor

Obecny w zanieczyszczonej wodzie fluor uszkadza nerki, zmniejsza odporność na infekcje, sprzyja rozwojowi alergii i powstawaniu zawałów serca oraz uszkadza centralny układ nerwowy. Odkłada się w kościach, powodując ich kruchość i łamliwość. Jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży.

Metale ciężkie

Na koniec warto wspomnieć o mogących znaleźć się w zanieczyszczonej wodzie metalach ciężkich: rtęci, chromie i arsenie.
Rtęć może prowadzić do osłabienia pamięci, zaburzeń mowy, bezsenności, pobudzenia czy zapalenia dziąseł. Chrom to pierwiastek działający rakotwórczo, a arsen, oprócz wywoływania nowotworów ma poważny wpływ na centralny układ nerwowy, układ pokarmowy, skórę oraz układ oddechowy.
Dzięki filtracji wody pozbędziemy się z niej wszelkich zanieczyszczeń i toksyn. Szczególnie ważne jest zaopatrzenie się w odpowiednie sprzęty do filtracji wody, jeśli domownikami są dzieci.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi