Dla kogo pompa ciepła? Co należy wiedzieć przed zakupem
Pompy ciepła coraz częściej są wybierane jako komfortowe w użytkowaniu i tanie w eksploatacji ogrzewanie. Rzeczywiście dzięki pompie ciepła można liczyć na niskie koszty ogrzewania i to przez wiele lat. Coraz bardziej tracą natomiast tradycyjne formy ogrzewania z uwagi na rosnące ceny paliwa. Są one z roku na rok coraz droższe i trudno jest przewidzieć, jak będzie to wyglądać za kilka lat.
Zalety pompy ciepła
Produkowane obecnie pompy ciepła, takie jak na przykład te w ofercie sklepu internetowego 499.pl, to niezawodne, oszczędne i przyjazne dla środowiska naturalnego źródła ciepła. W Polsce cieszą się one coraz większą popularnością. Decydując się na pompę ciepła, nie trzeba budować komina, co przekłada się na niższe koszty budowy domu. Nie ma również problemu związanego z poszukiwaniem paliwa o odpowiedniej jakości w atrakcyjnej cenie. Pompa ciepła to obecnie jedno z tańszych w eksploatacji źródeł ciepła. Przy okazji nie wymaga uciążliwej obsługi. Ograniczona jest ona tylko do odpowiedniego ustawienia regulatora i dopasowania pracy instalacji do aktualnych potrzeb domowników.
Po jakim czasie zwraca się pompa ciepła?
W przypadku zakupu pompy ciepła realny czas zwrotu inwestycji to 5-7 lat w porównaniu z kotłownią na olej opałowy bądź gaz płynny czy ogrzewaniem elektrycznym. Przy odpowiedniej instalacji żywotność pompy ciepła wynosi nawet 50 lat. Może być ona z powodzeniem jedynym źródłem ogrzewania budynku, ale równie dobrze można połączyć ją z innymi urządzeniami, np. kolektorami słonecznymi czy kominkiem z płaszczem wodnym. Pompa ciepła z powodzeniem współpracuje ponadto z kotłem gazowym i olejowym. W razie potrzeby pompa ciepła może również schłodzić mieszkanie w okresie letnim.
Dodatkowe funkcje pompy ciepła
Pompy ciepła są niskotemperaturowym źródłem ciepła. Tym samym mogą ogrzewać wodę, która zasila instalację c.o. do temperatury rzędu 55-65 stopni Celsjusza. Wymaga to zastosowania dodatkowej, przystosowanej do tego instalacji grzewczej. Pompy ciepła stosuje się obecnie zarówno w budynkach nowych, jak i modernizowanych. Sprawdzają się one jako alternatywne rozwiązanie dla ogrzewanie olejem opałowym bądź gazem płynnym. W tym przypadku koszty ogrzewania są o wiele niższe. Pompa ciepła jest ciekawą alternatywą dla gazu ziemnego, jeśli zachodzi potrzeba wykonania drogiego przyłącza gazu do danego budynku. Sprawdza się dobrze w przypadku budynków energooszczędnych, które nie mają dużego zapotrzebowania na ciepło.