Jak ustawić łóżko w sypialni?


Nie wiesz jak ustawić łóżko w sypialni lub czujesz, że się nie wysypiasz mimo prawidłowej higieny snu? Wzięliśmy pod lupę 4 najpopularniejsze ustawienia łóżka, by dowiedzieć się, jak wpływają na jakość snu.


1. Łóżko przy ścianie głównej

Ustawienie łóżka przy ścianie głównej sypialni nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Nawet ci, którzy nie wierzą w Feng Shui, zgodzą się, że łóżko, obok którego słychać bulgoczący przepływ wody w rurach nie pomaga w zasypianiu. Projektanci wnętrz podpowiadają, że położenie łóżka zależy od rozmiaru i proporcji sypialni.
Jeśli pomieszczenie jest kwadratowe, najlepiej umieścić łóżko na osi centralnej. Jednak jeśli sypialnia jest prostokątem, wtedy najlepiej podzielić ją na strefy. W przypadku, gdy masz dużą sypialnię, projektanci zalecają wykorzystać łóżko jako wyspę. W ten sposób pomoże zagospodarować i zapełnić przestrzeń.

2. Łóżko z widokiem na drzwi sypialni

Ludzie mają takie same pierwotne potrzeby jak ssaki chcące spać w bezpiecznym miejscu. To podświadomie wpływa na nasze praktyczne decyzje i dotyczy to również odległości od “niebezpiecznych” obiektów takich jak drzwi i okna.
Ustawienie łóżka w pozycji, w której osoba wchodząca nie widzi nas w łóżku, ale za to my widzimy go jako pierwsi, jest idealnym rozwiązaniem dla naszego poczucia bezpieczeństwa podczas snu według badania Matthiasa Spörrle z 2010 r. oraz Jennifer Stich z Uniwersytetu w Monachium w Niemczech. Kolejną zaletą tego układu jest to, że światło wpadające przez otwarte drzwi nie obudzi nikogo śpiącego.
lozko-kontynentalne-pauline.png

3. Spanie z nogami w kierunku drzwi

Nie musi to dotyczyć wszystkich drzwi np. drzwi do garderoby. Z przyczyn estetycznych i praktycznych wolimy widzieć frontową część łóżka niż jego wezgłowie. Jednak w niektórych kulturach spanie z nogami w kierunku drzwi jest uważane za złe.
  • w islamskiej tradycji stawanie “w nogach” szczególnie osób starszych jest uważane za niegrzeczne.
  • w Rosji, w której silnie zakorzenione są przesądy, dlatego nikt nie spałby z nogami zwróconymi w kierunku drzwi, nawet jeśli jest to jedyne logiczne wytłumaczenie. Nawet w wąskiej sypialni umieściliby łóżko w poprzek pomieszczenia. Taki zwyczaj związany jest z wynoszeniem trumny z nogami przechodzącymi najpierw przez drzwi. Nikt nie chce takiego skojarzenia w sypialni.

4. Łóżko z widokiem na panoramiczne okno

Piękny widok za oknem może być idealnym rozwiązaniem, gdy jest to widok na las, jednak gdy bezpośrednio wpada przez nie słońce, rankiem możemy poczuć raczej dyskomfort. Za to zasłonięcie okna przed promieniami słonecznymi zniszczy całą ideę pięknego widoku.

5. Ustaw łóżko tam, gdzie się wysypiasz

Prawdopodobnie to jest jedyna prawidłowa odpowiedź. Wypróbuj własne ustawienia łóżka i zaufaj swojej intuicji. To, co dla jednych może być idealne, niekoniecznie musi być dobre dla Ciebie. Czasem warto porzucić dekoracyjne położenie łóżka na korzyść zwiększenia energii i doskonałego samopoczucia.
Na sen przeznaczamy 1/3 naszego życia, ma on ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, więc warto znaleźć własne, idealne miejsce do spania. Jednak, gdy mimo wypróbowania wszystkich ustawień czujesz poranne zmęczenie, zastanów się nad zmianą łóżka. Popularne łóżka kontynentalne z potrójnym materacem niosą ulgę nawet osobom z bólami kręgosłupa. 

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi