Tapety i fototapety - zestawienie porównawczeWykończenie ścian w efektowny sposób potrafi nadać charakter całemu wnętrzu. Możemy zdecydować się na zastosowanie farby w ciekawym odcieniu – albo w kolorze neutralnym, tak by stanowił tło dla chociażby obrazów czy fotografii. Możemy też jednak pokryć ściany znacznie bardziej oryginalną tapetą lub fototapetą. Tu jednak potrafi zrodzić się pytanie: którą z nich wybrać? W udzieleniu  nań odpowiedzi powinno pomóc poniższe zestawienie.


Po pierwsze, warto pochylić się nad kwestią materiału, z jakiego wykonane mogą być ozdoby ścienne każdego rodzaju. Choć intuicja podpowiada, że tapety zrobione są z papieru, to obecnie oprócz tego taniego, ale niezbyt wytrzymałego podłoża do wyboru mamy m.in. tapety lateksowe, winylowe i na flizelinie. Takie same warianty obowiązują zasadniczo również w przypadku fototapet.

Faktura

O ile jednak do produkcji tych ostatnich można użyć wyłącznie materiałów umożliwiających pokrycie ich zadrukiem, o tyle tapety mogą być wykonane także z jedwabiu, lnu, trawy morskiej lub korka. Ciekawą fakturę ścian uzyskamy, stosując też tapety strukturalne, np. z włókna szlanego czy tzw. raufazy, które da się później wielokrotnie malować.

Głębia

Tylko dzięki fototapetom natomiast uzyskamy efekt trójwymiarowości stworzony dzięki zjawisku iluzji optycznej. Oprócz fototapet 3Dzdecydować się możemy też na te przedstawiające choćby elementy architektoniczne, za którymi widoczne jest inne pomieszczenie, albo uliczkę, która zdaje się „wchodzić w ścianę”. Pozwala to stworzyć wrażenie, że wnętrze jest bardziej przestronne niż w rzeczywistości. Kluczowy okazuje się wybór odpowiedniej grafiki – a także umiejętne wpasowanie jej w dane wnętrze.

Aplikacja

Dochodzimy tu do kolejnej istotnej różnicy między tapetami i fototapetami. Te pierwsze sprzedawane są zwykle w rolkach, z których docina się pasy nakładane następnie na ścianę jeden obok drugiego. Jeśli wzór na tapecie to w miarę drobny rzucik, nie jest aż tak ważne, by krawędzie poszczególnych pasów były ze sobą idealnie skorelowane. Ma to jednak ogromne znaczenie w przypadku elementów składających się na fototapetę, która powinna być też drukowana z myślą o konkretnych wymiarach ściany, a nie docinana.

Powierzchnia

Nie bez powodu użyto tu też rzeczownika „ściana” w liczbie pojedynczej. O ile bowiem nic nie stoi na przeszkodzie, by tapetą pokryć wszystkie ściany danego pomieszczenia, o tyle zastosowana w ten sposób fototapeta może nieco przytłoczyć wnętrze. Najlepiej zresztą prezentuje się na jednej, dobrze eksponowanej ścianie – ewentualnie na dwóch, stykających się w rogu pokoju.

Motywy

Na koniec warto wspomnieć o oferowanej tylko przez fototapety możliwości wydrukowania w wielkim formacie zdjęcia lub grafiki z własnych zasobów. Do wyboru mamy też oczywiście setki, a nawet tysiące gotowych wzorów (aby się o tym przekonać, wystarczy odwiedzić choćby witrynę sklepu Kraina Barw), podobnie zresztą jak w przypadku tapet, które przeważnie jednak charakteryzują się powtarzalnością raportu.


Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi