Gry komputerowe a dzieci – jakie zasady wprowadzić w domu?O zasadach jakie warto wprowadzić w domu dla dzieci grających w gry komputerowe.


Nie ma chyba dziecka, które nie reagowałoby entuzjastycznie na możliwość spędzenia czasu przy grze wideo. Rodzice mają jednak w tej kwestii sporo wątpliwości. Wiele słyszy się przecież o tym, jak szkodliwy wpływ na kilkulatka ma taka rozrywka. Prawda jest jednak taka, że darmowe gry strategiczne mogą świetnie rozwijać malucha, jednak warunkiem jest zastosowanie kilku zasad.

Pamiętaj o wieku dziecka

Aby gra pozytywnie oddziaływała na dziecko, musi być w odpowiedni sposób dobrana. Kwestią kluczową jest dopasowanie jej do wieku gracza. Pomocne będą w tym specjalne symbole (PEGI) zamieszczone na opakowaniu. Warto pamiętać, że nawet niektóre pozornie nieszkodliwe gry strategiczne przeznaczone są raczej dla młodzieży, a wiele z najpopularniejszych pozycji, o które często proszą kilkulatki, oznaczonych jest jako produkt dla dorosłych. Trzeba zatem zachować rozsądek i racjonalnie wybrać właściwe gry. Rodzice powinni wiedzieć, że brak ich ingerencji i kontroli w tej sprawie może wywołać u dziecka zaburzenia zachowania, lęk czy agresję.

Ustal czas grania

To, ile godzin tygodniowo dziecko spędza przed komputerem, może odbić się na jego kondycji psychicznej i fizycznej. Obowiązkiem dorosłych jest kontrolowanie, by gry wideo nie pochłaniały młodego człowieka w nadmiernym stopniu. Uzależnienie od takiej rozrywki może pojawić się bardzo szybko, a rozwiązanie takiego problemu jest już znacznie poważniejszą sprawą, zwykle wymagającą specjalistycznej pomocy. Dziecko powinno od początku mieć świadomość, że to rodzic decyduje o tym, jak długo może ono grać na konsoli czy komputerze.

Przygotuj miejsce

Poza kwestiami związanymi z zachowaniem, emocjami i psychiką, nie można zapomnieć, że gry wywołują również problemy z kręgosłupem, wzrokiem czy dłońmi. Konieczne jest więc przygotowanie miejsca do gry, by nie szkodziło ono zdrowiu fizycznemu. Warto pomyśleć o wygodnym krześle lub fotelu, prawidłowym oświetleniu i ustawieniu sprzętu w sposób dostosowany do wzrostu dziecka.

Sprawdzaj i rozmawiaj

Nawet wspólne ustalenie warunków narzuca konieczność dyskretnego kontrolowania tego, co i jak długo robi kilkulatek przy komputerze. Dziecko może nie mieć poczucia czasu, znacznie przeciągając moment zakończenie gry. Zdarza się też, że nieświadomy rodzic nie wie, że w grze, którą wybrało dziecko, pojawia się coś nieodpowiedniego lub budzącego niepokój. Należy także rozmawiać z młodym człowiekiem i mówić mu o tym, jakie zagrożenia może wywołać korzystanie z komputera w niewłaściwy sposób. Warto również zaproponować mu alternatywne formy spędzania wolnego czasu.


Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi