Najpopularniejsze materiały budowlanePomysłowość inżynierów budownictwa i projektantów nie ma granic. Coraz częściej można spotkać domy i obiekty wykonane z nietuzinkowych materiałów, takich jak geopolimery, czy elementy drukowane w technologii 3D. I choć rozwój technologii sprzyja takim eksperymentom, od wielu lat na rynku królują materiały, które na stałe weszły już do kanonu budownictwa. Jakie są najpopularniejsze materiały budowlane? Sprawdź!


Materiały budowlane - czym są?

Materiał budowlany to, najprościej mówiąc, produkt lub półprodukt, który służy do budowy różnych obiektów i ich naprawy. „Materiały dzielą się przede wszystkim w zależności od ich przeznaczenia, typu i surowca użytego do ich produkcji. Dobry materiał budowlany to taki, który będzie odporny na czynniki temperaturowe, chemiczne i w dużej mierze na fizyczne” – wyjaśnia ekspert z Hurtowni Ambit.
Ze względu na przeznaczenie i zastosowanie, materiały dzieli się na:
 • konstrukcyjne – wykorzystywane przy wznoszeniu fundamentów,
 • izolacyjne – mające właściwości, które zabezpieczą budynek przed negatywnymi warunkami atmosferycznymi,
 • instalacyjne – mają zastosowanie przy tworzeniu systemów grzewczych i sanitarnych.

Popularne materiały budowlane

W branży materiałów budowlanych ich popularność w niewielkiej mierze podyktowana jest panującą moda i efektami wizualnymi. Stawia się natomiast na szereg właściwości chemicznych i fizycznych, które to sprawiają, że obiekty mogą zostać uznane za ponadczasowe.
W gronie najpopularniejszych materiałów budowlanych można spotkać:
 • cegły – cechują się wysoką odpornością na działanie skrajnych temperatur, nie wymagają przeprowadzania większych zabiegów konserwacyjnych, dobrze izolują akustycznie i doskonale łączą się z innymi elementami budowlanymi,
 • beton – jest wytwarzany z piasku, cementu i wody. Służy głównie do budowy naziemnej części domu. Jest to materiał lekki, ma dobre właściwości termoizolacyjne, jest łatwy w obróbce (miękkość) i nie nadweręża budżetu.
 • płyty gipsowo-kartonowe – ich przeznaczeniem są ściany i okładziny ścienne. Dostępne są 
  w różnych wariantach grubości,
 • wełna mineralna – na liście najpopularniejszych materiałów nie może zabraknąć systemów docieplania. Wełna mineralna ma niski współczynnik przewodzenia ciepła, jest niepalna 
  i ognioodporna, ma zdolność do tłumienia hałasów, doskonałą sprężystość i wytrzymałość.
Do najpopularniejszych materiałów budowlanych należy doliczyć szereg mniej stosowanych, acz często niezbędnych elementów. W zależności od projektów często używa się także tynków, hydroizolacji, gipsów i gładzi.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi