Przegląd stanu instalacji w blokach mieszkalnychKażdy blok mieszkalny to plątanina ogromnej ilości przewodów elektrycznych, sieciowych, rur wodociągowych, gazowych, instalacji domofonów, instalacji zabezpieczających (monitoring osiedlowy) i tak dalej.

Można porównać taki blok do skomplikowanego organizmu, w którym występuje cała sieć różnych połączeń, umożliwiających jego prawidłowy rozwój, działanie i życie. Jeśli cokolwiek w tym systemie zawiedzie, zaczynają się poważne kłopoty. Dlatego w każdym bloku należy regularnie prowadzić przeglądy wszystkich tych instalacji.
Wodociąg i gaz
Dostarczanie wody do mieszkań, zarówno ciepłej jak i zimnej, jest kluczowe dla życia mieszkających tam ludzi. Jej brak w kranach spowodowałby bardzo szybko, że nie byłoby co pić, jak zrobić herbaty czy kawy, wyprać prania w pralce, pozmywać naczyń. Dlatego przeglądy i konserwacja instalacji wodociągowych powinna odbywać się przynajmniej raz każdego roku. W starszych budynkach istnieją instalacje gazowe, które doprowadzają to paliwo głównie do kuchenek, jednak czasami również do piecyków podgrzewających ciepłą wodę. Instalacja ta musi być również doglądana raz do roku, muszą być prowadzone pomiary, a także badane wycieki. Gazem można się bowiem zatruć, lub może on wywołać pożar, dlatego tutaj odpowiedzialność jest nawet większa.
Elektryczność i bezpieczeństwo
Dostęp do prądu elektrycznego jest w dzisiejszym świecie absolutnie konieczny. Nikt już nie wyobraża sobie życia bez światła, bez komputera, telewizora, suszarki do włosów, żelazka, czy możliwości naładowania telefonu komórkowego. Prąd może jednak być bardzo groźny, może wywołać pożar lub śmiertelnie porazić. Dlatego też zarówno konserwacja instalacji elektrycznych jak i ich przeglądy powinny być wykonywane możliwie często, choć prawo wymaga by robić to raz na pięć lat. Od prądu zależy też zasilanie systemów ochrony, które są niezbędne by mógł pracować monitoring osiedlowy.
W blokach mamy też inne instalacje, jak choćby doprowadzające internet i telewizję albo też instalację domofonową. Ważna jest także wspomniany już monitoring osiedlowy. Konserwacja systemów ochrony, czyli tych odpowiedzialnych za działanie kamer, elektrycznych zamków drzwi i połączonych z nimi domofonów, również powinna być prowadzona przynajmniej raz na rok. W żadnym bloku nie wyobrażamy sobie bowiem już życia bez tego wymiaru bezpieczeństwa.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi