Schodnie – gdzie i kiedy się przydają?Schodnie, czyli rodzaj tymczasowych ciągów komunikacyjnych, sprawdzają się przy realizacji różnych projektów – w budownictwie kubaturowym i inżynieryjnym, a także podczas remontów i renowacji obiektów. Nowoczesne schodnie systemowe konstruowane są w taki sposób, by ruch pracowników był wygodny, płynni i oczywiście przede wszystkim bezpieczny. W rozwiązaniach systemowych ważny jest również łatwy montaż. Co więcej warto wiedzieć o schodniach, gdzie i kiedy się przydają?


Gdzie i kiedy wykorzystywane są schodnie?

Schodnie to konstrukcje, zwykle z elementów ze stali ocynkowanej i aluminium, które stanowią tymczasowe piony komunikacyjne. Im szybciej pracownicy placu budowy się po nim przemieszczają, tym większe oszczędności czasu, a co za tym idzie, mniejszy koszt budowy. Pracownicy przemieszczają się sprawnie, gdy piony komunikacyjne są wygodne i bezpieczne, ponieważ czują się na nich stabilnie. Nowoczesne schodnie takie właśnie są: wygodne, ergonomiczne i bezpieczne, zapewniające wystarczającą ilość miejsca do poruszania się w obu kierunkach. Mogą stanowić ciąg komunikacyjny zintegrowany z rusztowaniem przy robotach na elewacjach, ale nie tylko. Schodnie świetnie sprawdzają się przy pracach na dachach budynków. Nawet jeśli wewnątrz obiektu znajdują się drabinki, którymi pracownicy mogliby wchodzić na dach, systemowa schodnia na zewnątrz jest rozwiązaniem lepszym. Nie trzeba wnosić materiałów budowlanych do wnętrza budynku, by później wynieść je na dach, czy posługiwać się zewnętrznym wyciągiem, który nie zawsze jest wygodny. To nie jedyne zastosowanie tymczasowych pionowych ciągów komunikacyjnych: są wykorzystywane na przykład przy budowie kominów, gdzie wykorzystuje się specjalne rusztowania i deskowania, które wciągane są z poziomu na poziom, przy budowie pylonów, mostowych słupów, czy filarów.

Konstrukcja schodni – przykładowe rozwiązanie

Modułowe schodnie nowoczesnych producentów różnią się od siebie, dlatego o konstrukcji schodni najlepiej opowiedzieć na konkretnym przykładzie. O konstrukcji schodni Doka-schodnia 250 opowiada nam przedstawiciel firmy Doka Polska z siedzibą w Zielonce. System charakteryzuje bardzo mała ilość pojedynczych części, np. tylko jeden rodzaj biegu schodowego, czy poręczy. Elementy są lekkie, a przy tym bezpieczne np. biegi schodów są wykonane z aluminium z antypoślizgowymi stopniami. Montaż jest prosty i szybki, bo wystarczy nam tylko młotek. Wszystkie elementy systemu Doka-schodnia 250 to: aluminiowy bieg schodowy, poręcz zewnętrzna, poręcz wewnętrzna, adapter wspinający i poręcz podestowa – jest ich więc naprawdę niewiele, a to bez wątpienia atut przy montażu. Adapter przejmuje usztywnienie najcięższych ram na wysokości wejścia i przy pośrednich wyjściach; jest mocowany do nóg za pomocą zapadek grawitacyjnych. Zastosowanie pozostałych elementów jest oczywiste. Montaż systemowej schodni wyjaśnia bardzo szczegółowa instrukcja, która wskazuje także, jak zachować zasady BHP. Można więc śmiało powiedzieć, że systemowe schodnie to naprawdę spore udogodnienie przy prowadzeniu szeroko rozumianych robót na wysokościach.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi