Wybór lampy sufitowej: 5 rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę


  Wybranie właściwej lampy sufitowej nie jest wcale tak proste, jak mogłoby się niektórym wydawać, bo tego typu oświetlenie musi nie tylko pasować do aranżacji, ale również jak najlepiej spełniać swoją funkcję. Poniżej przedstawiamy 5 aspektów, na które koniecznie należy zwrócić uwagę przy zakupie lampy sufitowej.


1. Nie ignoruj aspektu estetycznego

Zacznijmy od absolutnej oczywistości – źródło światła powinno się atrakcyjnie prezentować. Owszem, głównym zadaniem lampy jest właściwe oświetlenie pomieszczenia, ale nie zapominajmy, że lampy sufitowe mogą również służyć jako ważny element dekoracyjny wnętrz! Nie bez powodu nazywa się je „biżuterią wnętrza”. Interesująco wyglądająca lampa skutecznie odwróci uwagę od tych miejsc, z których nie jesteśmy do końca zadowoleni.

2. Dopasuj wielkość lampy do pomieszczenia

– Bardzo częstym popełnianym przy wyborze lampy sufitowej błędem jest całkowite zignorowanie wielkości pomieszczenia, w którym ma się ona znaleźć. Tymczasem rozmiar lampy powinien być ściśle dopasowany do przestrzeni – ostrzega Maciej Balcerek z warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space. – Zbyt duża i masywna lampa przytłoczy niewielkie wnętrze, natomiast za mała pozostanie niezauważona, bo zwyczajnie zniknie w pomieszczeniu o sporym metrażu.

3. Zwróć uwagę na odległości

W przypadku lamp wiszących należy zadbać o umieszczenie ich na odpowiedniej wysokości – przyjmuje się, że tego typu lampy powinny wisieć w odległości 1.9 – 2.1 m od podłogi. Rzecz jasna odległość tę trzeba nieco zmodyfikować w przypadku lamp wiszących nad stołami – tu zaleca się zachowanie przynajmniej 60 cm od blatu; taka wysokość zawieszenia lampy sprawia, że światło nikogo nie oślepia w trakcie spożywania posiłku. Rzecz jasna odległość od blatu możemy ustalić indywidualnie, ale koniecznie pamiętajmy, że lampa nie powinna zasłaniać siedzących przy stole osób.

4. Dopasuj lampę do stylu mieszkania

Maciej Balcerek przypomina o konieczności dopasowania lampy do charakteru wnętrza: – W mieszkaniach w stylu vintage najlepiej sprawdzają się złocone lampy sufitowe o dekoracyjnych kształtach. Do wnętrz nowoczesnych i minimalistycznych pasują natomiast modele utrzymane w prostym wzornictwie. Im skromniejsza forma, tym lepiej. Kwintesencję minimalistycznego designu stanowią lampy sufitowe w postaci samych żarówek na długich kablach. Są one obecnie bardzo popularne, choć trzeba mieć na uwadze fakt, że lampa składająca się wyłącznie z żarówki i kabla najefektowniej prezentuje się w aranżacji industrialnej lub loftowej.

5. Nie bój się eksperymentować!

Zasady zasadami, ale czasami warto po prostu zaryzykować i posłuchać własnej intuicji – efekty mogą okazać się zadziwiające. Przykładowo przy wyborze lampy sufitowej możemy kierować się zasadą kontrastu, dzięki czemu nasze wnętrze nabierze bardziej eklektycznego charakteru. Pamiętajmy, że ostateczna decyzja należy wyłącznie do nas.


Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi