Klarowna woda w oczku wodnym – jak ją zachować?Kwiecień i maj to miesiące, w których rozpoczynamy wszelkie prace pielęgnacyjne w ogrodzie. Jeśli do tego zdecydowaliśmy się na posiadanie oczka wodnego, to jest to właściwy moment na wykonanie czynności pielęgnacyjno-konserwacyjnych i przygotowanie naszego zbiornika do nowego sezonu. Największym wyzwaniem po zimie będzie utrzymanie klarowności wody – trzeba ją będzie odmulić i zadbać, by nie pojawił się zakwit glonów. A warunki ku takiemu obrotowi sprawy są nader sprzyjające. Podpowiadamy jak sobie radzić.


Pielęgnacja oczka wodnego po zimie

Po zimie przystępujemy do prac pielęgnacyjnych w oczku wodnym. Na początek trzeba sprawdzić stan techniczny konstrukcji zbiornika i usunąć ewentualne usterki, np. zadbać o szczelność oczka, uporządkować jego obrzeże i przyciąć możliwie blisko gruntu nadbrzeżne rośliny. Następnym krokiem będzie sprawdzenie stanu wody i odmulenie dna: potrzeba będzie usunąć szczątki martwych roślin i ryb, wyczyścić nagromadzony osad z mułu i szlamu. Jeśli wymaga tego konieczność – należy podmienić też część wody (zazwyczaj pomaga wymiana ok ⅓ objętości zbiornika, szczególnie w przypadku niewielkiego oczka). Jeśli ryby i inne stworzenia zimowały w zbiorniku, to oczywiście na czas prac przenosimy je w bezpieczne warunki pamiętając, że można będzie je wpuścić z powrotem dopiero po aplikacji i skolonizowaniu zbiornika oraz jego urządzeń przez szczepy bakterii nitryfikacyjnych. Warto jednocześnie zbadać i ustalić odpowiedni poziom kwaśności oraz twardości węglanowej wody, stworzymy w ten sposób warunki idealne do bezpiecznego przeniesienia biotopu.

Klarowność wody – jak o nią zadbać?

Na wysoką klarowność wody wpływają następujące czynniki:
  • na czas wykonywane są prace konserwacyjne wyposażenia technicznego zbiornika,
  • lustro wody jest zabezpieczone przed zbyt intensywnym działaniem promieni słonecznych,
  • skład chemiczny wody jest zrównoważony i nie zawiera nadmiaru fosforanów (do 0,035 mg/l) i azotynów (do 0,3 mg/l), będących doskonałym nawozem do kwitnięcia i wzrostu glonów.
- "Do stabilizacji stanu wody i poprawy jej jakości można używać różnego rodzaju preparatów chemicznych czy biologicznych (ze szczepem pożytecznych bakterii), ale na dłuższą metę warto regularnie stosować filtrację mechaniczną połączoną z naświetlaniem wody promieniowaniem UV-C" – informuje nas Aleksander Warwocki, właściciel sklepu AQUA-LIGHT z lampami i promiennikami UVC– "Promieniowanie o długości fali ok. 254 nm wpływa na zdolności podziału DNA u bakterii, wirusów, grzybów, zielenic i zarodników glonów. Po naświetleniu przez promienie UV-C wskutek mutacji łańcucha zatrzymuje się ich zdolność do namnażania, przestają się więc rozwijać i w rezultacie giną. Lampa UV-C, żeby była skuteczna, powinna pracować przez cały sezon, stan jej żarnika musi być regularnie kontrolowany, a po wypracowaniu pełni roboczogodzin żarnik trzeba zastąpić nowym" – dodaje nasz rozmówca.

Filtr z lampą UV-C: zasada działania

Promieniowanie UV-C ma szkodliwy wpływ nie tylko na drobnoustroje i zarodniki, oddziałuje również na ludzi. Dlatego promienniki do lamp UV-C zamknięte są w szczelnych obudowach z metalu lub odpornego na działanie promieniowania polimeru filtra tak, by nie oddziaływały na inne organizmy żywe (podczas kontroli lub wymiany żarnika trzeba pamiętać, by lampa była wyłączona). Skład biologiczny wody w oczku wodnym czy stawie obejmuje jednak również szereg pożytecznych bakterii, które bytują w wodzie i tworzą ekosystem zbiornika. Działającą lampa na szczęście nie jest w stanie im zagrozić, ponieważ organizmy te najczęściej kolonizują filtry i inne urządzenia techniczne oczka, niezagrożone bytują również przy dnie zbiornika, na roślinach i kamieniach.
Zasada działania urządzenia filtrującego z lampą UV-C jest prosta i wykorzystuje schemat konwencjonalnego filtra przepływowego: na króćcu doprowadzającym wodę do filtracji zamontowany jest filtr mechaniczny, dokonujący wstępnej filtracji wody z zanieczyszczeń i poprawy jej klarowności, następnie woda tłoczona jest do obudowy, gdzie opływa zamknięty w tubie ze szkła kwarcowego promiennik. W ten sposób poddawana jest naświetlaniu i oczyszczona wraca drugim króćcem do zbiornika. Niektóre modele takich filtrów mogą być wzbogacone o sekcję filtracji biologicznej, co jeszcze poprawia ich skuteczność. Zasilanie odbywa się przy pomocy napięcia 230 V, samo urządzenie zaś montowane jest na zewnątrz zbiornika jako oddzielna jednostka lub w sprzężeniu z innymi rodzajami filtrów.

Zastosowanie sterylizatorów UV-C w oczkach wodnych

Ogromną przewagą lamp sterylizujących wodę nad innymi metodami w walce z glonami i mikroorganizmami jest ich miejscowe działanie: lampa naświetla wodę tylko w trakcie przepływania jej przez urządzenie nie zaburzając jednocześnie innych kluczowych jej parametrów, jak pH, ogólny skład chemiczny, smak czy zapach cieczy. Jako, że ten typ promieniowania nie występuje naturalnie na ziemi, to drobnoustroje nie są uodpornione na jego działanie: jeżeli tylko promiennik dostarcza odpowiednią ilość promieniowania, to filtr z lampą UV-C jest zawsze skuteczny. Powoduje on również redukcję wolnego ozonu i węgla organicznego, co pomaga w procesie dostosowywania świeżo podmienionej wody w oczku do potrzeb żyjących w niej roślin i zwierząt.
Dobór odpowiedniego urządzenia do naszego oczka powinien być dostosowany do objętości zbiornika; lepiej jest używać filtra z lampą UV-C do zbiorników o małej lub średniej pojemności, duże i bardzo duże są już najczęściej ustabilizowanymi ekosystemami i w ogromnej mierze regulują się same. Moc promiennika UV-C dobiera się stosując zasadę 1 W = 1000 l wody. Znaczenie ma w tym przypadku również prędkość przepływu wody przez urządzenie: jeżeli pompa tłocząca wodę do wnętrza sterylizatora pracuje wolno, to naświetlanie jest dłuższe i przez to skuteczniejsze. Czas pracy i skuteczność danego żarnika określany jest przez jego producenta i wynosi średnio 8-9000 godzin; po przepracowaniu tego czasu element wymaga wymiany, gdyż traci swą bakteriobójczą skuteczność.
Posiadacze oczek wodnych praktykują wymianę promiennika raz w roku, zapewniając sobie w ten sposób krystaliczną wodę w zbiorniku. Niezbędna jest natomiast regularna konserwacja sterylizatora – na ściankach szklanej tuby zabezpieczającej promiennik osadzać się będzie tzw. kamień kotłowy, który uniemożliwia napromieniowywanie wody. Konserwację rury osłonowej trzeba wykonać przy pomocy specjalnych preparatów dezynfekujących i usuwających kamień. Czyszczenie mechaniczne może doprowadzić do zarysowania lub uszkodzenia osłony. Konserwację dobrze jest prowadzić raz w miesiącu pamiętając o względach bezpieczeństwa oraz o fakcie, że częste wyłączanie i włączanie żarnika znacząco skraca jego żywotność, a więc i skuteczność.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi