Wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim: porady i wskazówkiMieszkanie z rynku wtórnego ma tę zaletę, że zaraz po zakupie można w praktyce w nim zamieszkać. Inaczej jest z mieszkaniem w stanie deweloperskim – wymagać będzie od właściciela wykończenia i dostosowania do własnych potrzeb. Czego oczekiwać od dewelopera? Na co zwracać uwagę? Jak wykończyć taki lokal? Zapraszamy do lektury naszego mini-poradnika.


Mieszkanie deweloperskie: standard wykończenia

"Mieszkanie deweloperskie to taki lokal, w którym zakończone są już główne prace budowlane, a pomieszczenia przygotowane są do prac wykończeniowych i końcowego urządzenia lokum. Jednak stan zaawansowania robót przy oddaniu kluczy nowemu właścicielowi zależeć będzie niestety od danej firmy budowlanej, warto więc przy podpisywaniu umowy kupna dowiedzieć się szczegółów co do stopnia realizacji prac" – informuje nas ekspert firmy deweloperskiej EKOBUD.
Niektórzy deweloperzy oddają mieszkanie ze ścianami pokrytymi gładzią wykończeniową i przygotowanymi do gruntowania/malowania; inni tylko je tynkują. Do tego posadzki podłóg mogą być wylane i wypoziomowane lub jedynie wstępnie wyrównane. Mieszkanie może mieć rozprowadzone po lokalu media, tj. instalację wodną, gazową czy C.O. wraz z grzejnikami, ale nie musi. Problem pojawi się z instalacją elektryczną – jej rozkład i punkty dostępu należy zaplanować przed oddaniem mieszkania, później prace będą o wiele bardziej kosztowne i uciążliwe. Tu również trzeba pamiętać o wszelkich zmianach ingerujących w kształt mieszkania – planujemy wszelkie przepierzenia, ścianki działowe, dodatkowe łazienki itp. Jeżeli zakres przygotowawczy prac dewelopera jest niewielki, cena mieszkania za metr powinna być atrakcyjna, bo wymaga dużych nakładów od kupującego. Z drugiej strony dobry deweloper wykona jak najwięcej prac, by oszczędzić ich kupującemu; oznacza to również, że bierze odpowiedzialność za jakość ich wykonania. To niezmiernie ważne dla kupującego.

Wykończenie mieszkania deweloperskiego

Jak dobrze wykończyć nowe mieszkanie deweloperskie? To kwestia planowania i realizacji poszczególnych kroków. Na wstępie trzeba przyjąć budżet, który mamy przeznaczony na prace. Obecnie jest to około 1000-1500 zł/m² wykończonej powierzchni. Chodzi tu wciąż o prace budowlane, nie zaś o koszt zakupu mebli. Dobry plan pomoże nam dopilnować kosztów oraz postępów prac. Rozsądnym pomysłem jest zatrudnienie architekta, który nie tylko ma doświadczenie w takich projektach, ale i widzi potencjalne bolączki naszych pomysłów. Jeżeli zatrudniamy ekipę remontową, to najlepiej do wykonania całości prac, unikniemy zamieszania i łatwiej dopilnujemy terminów. Dobrym rozwiązaniem jest też podpisanie umowy przed rozpoczęciem prac, wyszczególniającej ich zakres i sposób odpowiedzialności wykonawcy.
Następnie dostosowujemy plan do stanu mieszkania: jeśli instalacje znajdują się w wybranych i dogodnych dla nas miejscach – przeprowadzimy montaż punktów dostępu: gniazdek, kranów, ujęcia gazu itp. Jeżeli ściany są już wygładzone, będziemy mogli je pomalować i zamontować parapety przy oknach. Na tym etapie wykończenia możemy również zająć się pracami kafelkarskimi – położymy kafelki w łazience i w kuchni/aneksie kuchennym nad miejscem, gdzie będą zlew, kuchenka i przestrzeń robocza. To właściwa chwila, żeby zastanowić się nad wyborem drzwi wewnętrznych, bo już za chwilę będziemy kładli podłogi – płytki, panele lub deski, a tu po nich – właśnie drzwi.
Po takim przygotowaniu lokalu przychodzi czas na tzw. biały montaż: instalujemy zlew, umywalkę, toaletę, kabinę prysznicową lub wannę itp. Trzeba oczywiście uważać, żeby nie zniszczyć wykonanych już prac, szczególnie nie obić ścian i podłóg. Na sam koniec dopasowujemy dobór mebli do istniejącego wyposażenia, wstawiamy i podłączamy urządzenia AGD: lodówkę, zmywarkę, kuchenkę lub płytę indukcyjną, piekarnik itp. Na tym etapie montujemy też oświetlenie.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi