Szare ściany – inspiracjeSzary jest kolorem neutralnym, co oznacza, że nie pełni funkcji dominującej, nie przytłacza i jest znakomitym tłem dla innych barw. Choć jego odcień bazowy to połączenie bieli z czernią, to posiada on mnóstwo rozmaitych tonacji. Istnieje szarość ciepła, zimna, wpadająca w róż, odrobinę fioletowa, a także beżowa. Szary budzi skojarzenie z odcieniem mysiego futerka lub barwą nieba w pochmurny dzień. Do jakich wnętrz warto go zastosować?

Szare ściany

Decydując się na szare wnętrza, stawiamy na kolor neutralny i uniwersalny. Nie musimy się więc obawiać, że nie będzie on pasował do panującego w nich stylu, gdyż jest to kolor, który pasuje do wszystkiego. Jedyne, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze tej barwy, to jej odcień – tutaj należy być już bardziej ostrożnym. 
Jeżeli nasze pomieszczenie jest jasne, to lepiej postawić na zimny odcień szarości; jeśli zaś ciemne, bardziej sprawdzi się cieplejszy odcień (połączony np. ze złotem, żółcią czy różem).
Pamiętajmy, że zimna szarość znakomicie pasuje do niewielkich wnętrz, ponieważ optycznie je powiększa. 
Uważać trzeba na zbyt ciemne odcienie tej barwy. Szczególnie należy ich unikać w pokojach dziecięcych, sypialniach, a także miejscach, w których musimy się skupić i pracować. Zbyt duża ilość takiego koloru może wprowadzać nas w apatię, odbierać energię, a nawet wyzwalać w nas uczucie osamotnienia.

Różne odcienie szarego

Kolor szary posiada rozmaite, zróżnicowane odcienie. Podajemy propozycje takich, które mogą się sprawdzić w naszych wnętrzach:
- taupe – szary połączony z brązem, przypomina on kolor futerka kreta. Bardzo pasuje do wnętrz w klasycznym stylu, np. francuskich
- mysi – jest to jasny odcień szarego połączony z beżem
- grafitowy – odcień szaroczarny, sprawdzi się wyłącznie jako dodatek, ponieważ jest zbyt ciemny
- gołębi – piękny, szaroniebieski, jasny odcień
- feldgrau – jest to ciemny odcień, posiadający w sobie domieszkę zieleni, inaczej nazywa się go polową szarością. To barwa niemieckich mundurów wojskowych
- gainsboro – barwa wpadająca w jasny błękit
- marengo – ciemny odcień szarego, który wpada tonami w fiolet.

Malowanie na szaro

Pamiętajmy, by nie ufać zbytnio próbnikom farb ani kolorom zamieszczonym w internecie czy magazynach. Najlepiej udać się do marketu budowlanego, gdzie można przeglądać próbki farb. Zezwolone jest, by sterować tam rodzajem oświetlenia, co znacznie ułatwi nam wybór. 
Jeżeli testujemy kolor na ścianie, to róbmy to przy pomocy próbki farby. Należy sprawdzić, czy barwa będzie pasowała do sąsiadujących mebli i sprzętów, podłogi, a także jak będzie się prezentowała w poszczególnych typach oświetleni. 
Bardzo ważne jest także wykończenie farby. Można zdecydować się na satynę, mat, połysk. Interesujący efekt połyskującej ściany da zastosowanie srebrnej farby. Będzie ona odbijać światło.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi