Zima w ogrodzie. Jakie akcesoria okażą się użyteczne?Jeśli chcemy cieszyć się pięknym ogrodem, musimy pamiętać o jego pielęgnacji również w zimie. Co prawda ta pora roku jest czasem wegetacji dla większości roślin, więc może nam się wydawać, że możemy całkowicie zapomnieć o jakichkolwiek działaniach w ogrodzie na kilka miesięcy, jednak nie powinniśmy zostawić ogrodu samego sobie. Na pomoc w walce ze śniegiem i mrozem przychodzi nam kilka użytecznych akcesoriów.


Dbamy o rośliny i zwierzęta

Zimą musimy przede wszystkim zadbać o rośliny i zabezpieczyć je przed zimnem i wiatrem. Prace zabezpieczające najlepiej zacząć już późną jesienią, kiedy temperatura spada do około 0 stopni. Zimą sprawdzamy stan osłon i tam, gdzie zachodzi taka potrzeba uzupełniamy okrycie słomą, gałązkami jodły lub świerku czy agrowłókniną.
Drzewa owocowe poddajemy bieleniu wapnem, aby ochronić je przed negatywnym działaniem słońca i przymrozków. Zapobiega to zamarzaniu wody w szczelinach i pękaniu kory, chroni drzewka przed chorobami, grzybami i osłabieniem. Robimy to najpóźniej w styczniu i pamiętamy o sprawdzaniu poziomu bielenia.
Kiedy zima jest łagodna już w drugiej połowie stycznia możemy przystąpić do pierwszych odmładzających cięć krzewów odpornych na mróz (jest to np. agrest, porzeczka). Pozostałe rośliny i drzewka przycinamy najwcześniej w lutym. Przydadzą nam się wtedy nożyce i sekatory do gałęzi.
Po obfitych opadach zajmujemy się strząsaniem śniegu z drzew i krzewów. To prawda, że zaśnieżone gałęzie wyglądają pięknie, jednak nazbyt duże obciążenie może doprowadzić do uszkodzeń i połamania gałęzi.
Zimą warto zadbać także o naszych ptasich przyjaciół. Zamontujmy karmniki i dokarmiajmy ptaki w trudnych zimowych miesiącach. Sklepy z akcesoriami ogrodniczymi mają w swoich ofertach praktyczne i profesjonalne karmniki z pojemnikami na ziarno i daszkiem zabezpieczającym pokarm przed opadami. Takie karmniki możemy zawiesić na drzewach, przymocować do balustrady lub nasadzić na palik.

Co ze śniegiem i lodem?

Kiedy ogród przykryje śnieg, podstawową czynnością jest odśnieżanie ścieżek i przejść. Odśnieżając je pamiętajmy o tym, aby nie przysypywać trawników śniegiem. Niewielka warstwa śniegu pomaga roślinom w przetrwaniu zimy, jednak nadmiar będzie dla nich szkodliwyZalegający i ubity śnieg topnieje wolniej. Może przyczynić się do gnicia trawy.
Akcesoria i narzędzia niezbędne do zimowego utrzymania ogrodu, takie jak łopaty do śniegu czy pługi, muszą charakteryzować się przede wszystkim wysoką wytrzymałością.
– "Ciekawym rozwiązaniem są łopaty swoimi gabarytami i solidną konstrukcją przypominające raczej pługi. Mogą z nich korzystać jednocześnie dwie osoby, a dodatkowo na spodzie takiego sprzętu znajdują się kółka, co przyśpiesza transport dużych ilości śniegu. Całość możemy zdemontować i mimo sporych gabarytów sprzęt ten nie zajmuje dużo miejsca w garażu czy piwnicy." – podpowiada ekspert ze sklepu ogrodniczego online Sklep-Kwiecisty.pl.
Przydadzą nam się również specjalne zbijaki do lodu, które świetnie poradzą sobie z oblodzonymi schodkami czy chodnikami. Przy pomocy tak profesjonalnych akcesoriów pozbędziemy się białego puchu i lodu z miejsc, w których nie jest on mile widziany.


Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi