Dlaczego instalacja klimatyzacji to zadanie dla specjalistów?


Klimatyzacja w biurze czy domu jednorodzinnym to znaczące udogodnienie, którego efekt może zepsuć niewłaściwy montaż wynikający często z mniejszej bądź większej niewiedzy osoby wykonującej wspomniane zlecenie. Przyjrzyjmy się w tym artykule dlaczego instalacja klimatyzacji powinna być wykonana przez wyspecjalizowaną grupę.


Obliczenia i jeszcze raz obliczenia

Optymalna wydajność klimatyzacji zależy w dużej mierze od wcześniejszych pomiarów kilku właściwości w przestrzeni, w której będzie pracować. Jedną z najważniejszych cech jest moc klimatyzacji, którą określa się na około 1kW na 10m². Jednak ta cecha nie jest jednolita dla każdego przypadku, bowiem czynnikami pobocznymi, warunkującymi ostateczny dobór klimatyzacji jest chociażby zysk ciepła od okien, ilość osób w pomieszczeniu, rodzaj zastosowanych izolacji zarówno w stropie w podłodze jak i na suficie. Wpływ na moc klimatyzacji ma także ilość i rodzaj urządzeń, które generują ciepło, a nawet fakt, że w pomieszczeniu obok(w przypadku mieszkań i domów "bliźniaków") również pracuje klimatyzacja.
Jak widać ilość parametrów jest znacząca, a sami niekoniecznie będziemy w stanie wychwycić każdy detal, mogący zakłócić prawidłowe funkcjonowanie wykonanej instalacji, czego pokłosiem będzie po prostu wadliwa(w ocenie jakościowej) praca układu.

Dbanie o klimatyzację to dbanie o zdrowie

I to dość ważny punkt, na którym na chwilę się zatrzymamy.Instalacja klimatyzacji nie ogranicza się do zamontowania podzespołów. Jest to pierwsza faza jej posiadania, natomiast następnym krokiem jako dumny jej właściciel jest konieczność jej pielęgnowania.
Zadbana klimatyzacja to gwarancja bezpieczeństwa dla nas, że wdychamy czyste i przefiltrowane powietrze do naszych płuc i mimo, iż na niektórych klimatyzacja może zadziałać chorobowo, o tyle taki skutek nie musi wynikać z zaniedbań. Nie musi, choć to możliwe. Dlaczego zatem serwis klimatyzacji to sprawa tak istotna?
Zagrzybienie to największy wróg użytkowników klimatyzacji. Zakażenie grzybami i pleśnią to częste przykłady rażącego zaniedbania urządzeń klimatyzacyjnych, a skutki często nie są przyjemne. Ponadto, brak regularnych czynności w zakresie czyszczenia filtrów i odgrzybiania podzespołów klimatyzacji może prowadzić do alergii, które wywoływane są przez zasysanie z zewnątrz wirusów, sierści zwierząt, kurzu i pyłków.
Jednak gdy zaniechamy weryfikację stanu klimatyzacji oraz serwis wentylacji narażeni jesteśmy nie tylko na negatywne skutki zdrowotne, ponieważ brak serwisu tych instalacji i urządzeń powoduje niewiedzę w obrębie faktycznego stanu technicznego. Brak kontroli technicznej instalacji klimatyzacji może powodować pożary(poprzez przepięcia prądowe w wyniku uszkodzeń wiązek elektrycznych), brak oszczędności(ponieważ wentylacja ma za zadanie wymieniać powietrze minimalnym kosztem), zanieczyszczenie powietrza oraz niepożądana temperatura w pomieszczeniu, co jest szczególnie ważne np. w magazynach o rygorystycznych warunkach dla danych materiałów np.elementy elektryczne i elektroniczne.

Samodzielny serwis wentylacji- czyli co można zrobić na własną rękę?

Nieskomplikowaną i pozoru błachą operacją, jednak ważną z punktu widzenia bezpieczeństwa jest czyszczenie kratek wentylacji z kurzu regularnie. Regularnie znaczy tutaj nie koniecznie co wyznaczony miesiąc, ale należy kontrolować poziom zanieczyszczenia kratki, ponieważ jedno pomieszczenie będzie wymagało czyszczenia co dwa miesiące, a inne co 3 tygodnie. Ważne jednak, by nie zapominać o kontroli kratki wentylacji, bowiem jest to prosta czynność, która jednak może z dobrym skutkiem wpłynąć na stan powietrza w naszych czterech kątach.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi