Drewniane budownictwo szkieletowe – ile trwa postawienie domu?


Każdy projekt budowlany jest inny, ale istnieje kilka kroków w całym procesie, które są standardowe i powtarzalne niezależnie od projektu. Trzeba pamiętać o tym, że to wykonawca ma za zadanie przedstawić harmonogram budowy, jednak warto wiedzieć, ile mniej więcej czasu może zająć postawienie domu w technologii szkieletowej.


1. Okres przed rozpoczęciem budowy 

Zanim postawi się pierwszą ścianę czy nawet wbije łopatę, trzeba zakończyć prace projektowe, uzyskać stosowne zezwolenia a także zapewnić finansowanie. Może to potrwać dwa miesiące lub dłużej. Niezbędne jest także zorganizowanie ekipy budowlanej i podpisanie z nią umowy. 
Ważne! Pod uwagę wzięto czas wykonania przez kilkuosobową ekipę fachowców, która zna się na budownictwie szkieletowym.  

2. Przygotowywanie działki i układanie fundamentów 

W budownictwie szkieletowym ten etap obejmuje usuwanie gruzu, drzew i wyrównywanie ziemi, na której ma być postawiony dom. Następnie jest czas na kopanie i wylewanie fundamentów. Miesiąc to średnia dla tego kroku. 

3. Ustawianie szkieletu i budowanie dachu 

Stawianie pierwszych drewnianych belek i ścian zajmuje zwykle około dwóch miesięcy, ale zła pogoda może to opóźnić. Gdy wzniesiony jest już dach, pogoda jest mniej istotna. 
Więcej informacji na temat tego, czym różni się budownictwo szkieletowe od tradycyjnego, można znaleźć na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl/blog/strefa-eksperta/budownictwo-szkieletowe-opinie-i-fakty

4. Elewacja, okablowanie i instalacja wodno-kanalizacyjna 

Pracownicy zakończą prace na zewnątrz domu i uruchamiają instalację wodno-kanalizacyjną, elektryczną i gazową, co zajmuje około miesiąca. 

5. Wykończenie wnętrza 

Etap, który sprawia, że całość zaczyna wyglądać jak dom. Układa się wewnętrzne ściany z płyt gipsowo- kartonowych i kończy się prace stolarskie. To również zajmuje ok. miesiąca. 

6. Zamknięcie budowy 

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy wykonawcy instalują podłogi, malują i uszczelniają ściany, kończą prace hydrauliczne i elektryczne. Dom gotowy jest do odbioru.  

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi