Jak dobrać drzwi do stylu wnętrza i wielkości pomieszczeń?Drzwi wewnętrzne to niezbędny element wyposażenia każdego domu i mieszkania – zapewniają bezpieczeństwo i poczucie prywatności każdemu z domowników, a także stanowią istotny element wystroju wnętrz. Dlatego tak trudno czasem podjąć decyzję, co do wyboru drzwi, szczególnie, że rynek jest dość bogaty i oferuje wiele różnorodnych rozwiązań. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o kupnie.


Pełne czy z przeszkleniami?

To podstawowe pytanie, które powinniśmy sobie zadać przy dopasowywaniu drzwi do konkretnych pomieszczeń. Gdzie sprawdzą się pełne, a gdzie przeszklone skrzydła?
- "Generalnie przyjętą zasadą jest, że przeszklenia w drzwiach stosuje się w celu doświetlenia pomieszczeń małych lub nie posiadających dostępu do światła słonecznego – mówi przedstawiciel firmy Wiktorczyk – Przykładowo, jeśli korytarz naszego mieszkania jest ciasny i nie posiada okien, pokoje z którymi sąsiaduje powinny posiadać przeszklenia. Bardzo często przeszklenia stosuje się również w niewielkich pomieszczeniach, dzięki czemu stają się one optycznie nieco większe. Drzwi bez przeszkleń możemy stosować z kolei bez problemu w większych pokojach, np. salonie czy sypialni – dzięki temu zyskamy większe poczucie prywatności".

Zdobienia drzwi

Powierzchnia drzwi może być pokryta zdobienia wykonanymi przy pomocy frezarki. Jest zdecydujemy się na takie rozwiązanie powinniśmy pamiętać o dwóch sprawach. Po pierwsze – wszystkie drzwi w naszym domu powinny być zdobione w ten sam lub przynajmniej bardzo zbliżony sposób. Najlepiej, jeśli zdecydujemy się na drzwi z tej samej kolekcji. Po drugie – zdobienia powinny odpowiadać planowanemu wystrojowi wnętrza. Jeśli w naszym mieszkaniu postawiliśmy na nowoczesnych, minimalistyczny design, zamontowanie w nim zdobionych w tradycyjny sposób drzwi nie będzie dobrym pomysłem.

Kolorystyka drzwi

To bardzo istotny czynnik, które nie powinniśmy ignorować. Kolor drzwi powinien odpowiadać nie tylko naszym upodobaniom, ale również wielkości pomieszczeń. Biały kolor jest najbardziej neutralny i powoduje, że wnętrza wydaje się być optycznie większe, niż są w rzeczywistości. Podobny efekt osiągniemy stosując drzwi drewniane w jasnych odcieniach. Zamontowanie drzwi ciemnych lub czarnych w małym mieszkaniu spowoduje, że wnętrza staną się jeszcze mniejsze, bardziej przytłaczające. Pamiętajmy, że kolor drzwi powinien pasować:
  • Do pomieszczeń po obu stronach drzwi – nie dopuszczajmy do sytuacji, kiedy drzwi dobrze prezentują się tylko z jednej strony, a zupełnie nie współgrają z pomieszczeniem po drugiej
  • Do listew przypodłogowych – warto oba produkty zamówić o jednego dostawcy, dzięki temu będziemy mieli pewność spójności kolorystycznej i stylistycznej.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi