Jakość domu modułowego - od czego zależy?Domy modułowe to konstrukcje cieszące się sporym zainteresowaniem inwestorów. Nie powinna dziwić popularność takich konstrukcji. Domy wykonane przy użyciu tej innowacyjnej technologii są piękne i wytrzymałe, a czas trwania budowy jest ograniczony do minimum. To szybki, łatwy i ekonomiczny sposób na własne „cztery kąty”. Pozostaje tylko pytanie o to, jakiego wykonawcę wybrać. Co świadczy o jakości domu modułowego?


Czym charakteryzują się domy modułowe?

Domy modułowe to konstrukcje, które tworzy się głównie w halach produkcyjnych. Na miejscu (na działce należącej do inwestora) montuje się prefabrykaty, czyli stałe, wcześniej przygotowane elementy. Dzięki temu prace budowlane trwają bardzo szybko, a całościowy koszt inwestycji jest znacznie mniejszy w porównaniu z tymi generowanymi przez tradycyjne metody budowania domu z cegły.
Do najważniejszych zalet domu modułowego zaliczają się:
  • szybkość wykonania projektu, produkcji prefabrykatów i montażu;
  • możliwość zaadaptowania konstrukcji także na terenach problematycznych (np. na skarpach);
  • mobilność (taką konstrukcję można w razie potrzeby przenieść w dowolne miejsce);
  • łatwość modyfikacji nawet w przypadku już zmontowanego domu;
  • wszechstronność (domy modułowe można przeznaczyć na cele prywatne lub zawodowe);
  • długoletnia gwarancja;
  • stosunkowo niski koszt inwestycji (w porównaniu z budownictwem tradycyjnym).
Warto również wiedzieć o tym, że na rynku funkcjonuje coraz więcej firm takich jak Modular System, które kompleksowo zajmują się projektowaniem i budowaniem domów modułowych. Dzięki temu zyskujesz kompletną, sprawnie wykonaną usługę i możesz liczyć na fachową poradę na każdym etapie wdrażania inwestycji.

Ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania

Najbardziej rekomendowani projektanci domów modułowych stawiają na nowoczesne metody, które mają na celu zwiększenie efektywności energetycznej. Chodzi tu więc o wdrażanie takich rozwiązań jak:
  • oświetlenie LED,
  • panele fotowoltaiczne,
  • materiały konstrukcyjne poddające się recyklingowi.
To oczywiście jedynie przykładowe opcje. Ogólnie rzecz biorąc, dąży się do tego, by lokatorzy mogli zużywać możliwie jak najmniej energii i płacili mniejsze kwoty za ogrzewanie budynku.

Wysoka jakość materiałów

Zawsze dopytaj o to, czy prefabrykaty oraz dodatkowe elementy konstrukcji zostały wykonane z materiałów wytrzymałych i odpornych na różnego rodzaju obciążenia. Pamiętaj, że dom będziesz użytkować przez co najmniej kilkanaście lat i nie może być mowy o jakichkolwiek niedogodnościach wynikających z błędów na etapie tworzenia. Z tego powodu zaufani zleceniobiorcy proponują m.in. trwałą konstrukcję stalową, wykonaną zgodnie z normą EN 1090.
Zabudowa musi mieć ponadto dobrą izolację akustyczną i termoizolacyjną. Jest to istotny walor praktyczny, na który kładzie się duży nacisk szczególnie we współczesnym budownictwie.

Długoletnia gwarancja

Nic nie świadczy tak dobrze o jakości budownictwa jak długi okres gwarancyjny. Wykonawca, który ręczy za swoją konstrukcję, da na nią długa gwarancję. O jakim czasie mowa? Najlepsi producenci oferują okres gwarancyjny wynoszący nawet 25 lat. Warto o to dopytać już na etapie konsultacji.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi