Jak wykonuje się fundamenty pod hale stalową?Hale stalowe cieszą się coraz większą popularnością. Wynika to z ich uniwersalności pod względem przeznaczenia, szybkości montażu, trwałości konstrukcji, a także konkurencyjnej ceny w stosunku do obiektów murowanych. Podczas wznoszenia hali stalowej należy zwracać szczególną uwagę na prawidłowe wykonanie pewnych elementów. Zaliczamy do nich m.in. fundamenty, ponieważ to one przyjmują na siebie cały ciężar konstrukcji. Na co zatem zwrócić uwagę przy wykonywaniu fundamentów pod hale stalową?


Dobór fundamentów do rodzaju hali stalowej

Projektowanie i budowa hali stalowej to proces, który jest w dużej mierze zindywidualizowany. Obejmuje on wiele etapów począwszy od stworzenia projektu uwzględniającego oczekiwania inwestora, poprzez rozpoznanie warunków geologicznych w miejscu, gdzie hala ma zostać posadowiona, a na budowie i wykończeniu obiektu kończąc. Od modelu i przeznaczenia hali zależy m.in. wybór materiałów, typ zastosowanej konstrukcji nośnej, czy rodzaj fundamentów. Zwłaszcza na te ostatnie należy zwrócić szczególną uwagę, gdyż to na nich opiera się szkielet hali. Czynniki mające wpływ na zastosowanie odpowiedniego systemu fundamentów przedstawia ekspert firmy Profix specjalizującej się w projektowaniu i budowie różnego rodzaju hal stalowych:
"Odpowiedni dobór rodzaju fundamentów jest ważny z kilku powodów. Po pierwsze to one przejmują na siebie cały ciężar konstrukcji. Po drugie to w nich mogą być umieszczone słupki żelbetowe przeznaczone do montażu stalowych słupów konstrukcyjnych hali. Po trzecie fundamenty mają wpływ na czas potrzebny do budowy i demontażu hali. W przypadku niewielkich hal mających charakter obiektów mobilnych, czyli takich, które łatwo można rozebrać, przetransportować i odtworzyć na nowym miejscu najlepiej sprawdzają się fundamenty z bloczków betonowych. Gdy natomiast mamy do czynienia z halami wielkopowierzchniowymi budowanymi jako obiekty stacjonarne zaleca się stosowanie standardowych fundamentów w postaci stóp lub ław fundamentowych".

Harmonogram prac przy wykonywaniu fundamentów

Wykonanie wybranego rodzaju fundamentów musi być poprzedzone właściwym przygotowaniem gruntu, na którym ma zostać zbudowana hala. Odpowiednie przygotowanie terenu ma wpływ na dalsze prace budowlane. W pierwszej kolejności należy usunąć wierzchnią warstwę ziemi tzw. Humus. Dopiero wtedy można przystąpić do zrobienia właściwego wykopu pod ławy lub stopy fundamentowe. Dobrym pomysłem jest zlecenie wykonania prac ziemnych, budowlanych oraz montażu hali jednej firmie. Inwestycje prowadzone w tzw. Systemie zaprojektuj i wybuduj mają wiele zalet. Przede wszystkim fakt, że wszystkie prace począwszy od fundamentów, a skończywszy na wykończeniu obiektu prowadzi jedna firma gwarantuje znaczną oszczędność czasu potrzebnego na realizację całej inwestycji oraz wymiernie ogranicza jej koszty.


Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi