Cechy firanek łukowychFiranki łukowe skrojone są w łuk, który odsłania nasz parapet i daje bardzo ładny wystrój wnętrza. Wybierając firany łukowe, możemy zdecydować się zarówno na firany żakardowe, jak i popularne firany makarony, które stanowią nowocześniejszą alternatywę tych modeli. Kiedy zatem zdecydować się na firanki z wykończeniem łukowym oraz jaki model wybrać spośród wielu dostępnych na rynku?


Firana żakardowa z łukowym wykończeniem

Jak dobrze wiadomo, żakard to materiał bardzo wytrzymały i trwały. Idealnie wpasowuje się we wnętrza w stylu klasycznym i industrialnym, dzięki bogatemu wzornictwu. Splot nici poliestrowych może być mniej lub bardziej gęsty. Firanki żakardowe bardzo dobrze przepuszczają światło, co sprawia, że nasze wnętrze będzie idealnie oświetlone. Jeżeli chcemy, aby firanka stanowiła również barierę dla podglądaczy, warto wybrać tkaninę o gęstszym splocie lub z większymi wzorami. Prać żakardowe firany, możemy w pralce w niskiej temperaturze. Nie musimy ich prasować — wystarczy jeszcze wilgotne zawiesić w naszym oknie, dzięki czemu wyprostują się same pod swoim ciężarem. Firany gotowe łukowe to niezwykle efektowna dekoracja okienna, która każdemu pomieszczeniu nada niezwykłego charakteru. Firanka skrojona w łuk, daje nam duże możliwości aranżacyjne, dzięki niej nasz parapet będzie odsłonięty, co pozwoli na dowolną dekorację okienną. Firana z łukowym wykończeniem idealnie sprawdzi się we wnętrzach bardziej zaciemnionych, gdzie przepuszczalność światła powinna być większa.

Firana makaron z łukowym wykończeniem

Jest to model firanek, który cieszy się dużym zainteresowaniem klientów. Charakteryzuje je połączenie kwiatowego wzoru na górze firany i powtórzenie tego dekoracyjnego elementu na sznurkach, tzw. makaronach firany. Dodatkowego uroku dodaje właśnie łukowe wykończenie dołu firanki, które eksponuje i odsłania okienny parapet oraz umieszczone na nim dekoracje. Na rynku istnieje duży wybór firanek makaronów — począwszy od prostych i klasycznych modeli, po bardziej ozdobne i efektowne, co powoduje, że każdy znajdzie coś dla siebie. Firanka makaron stanowi modną ozdobę pomieszczenia i zapewnia dobry dostęp do okna. Niewątpliwą zaletą jest również brak konieczności prasowania, w dodatku firanki te nie plączą się i nie gniotą.
"Elegancki wygląd uzyskamy przy dłuższej wersji firanek, zaś nieco krótsze, np. do parapetu lub skrojone w łuk doskonale sprawdzą się w kuchniach i pokojach, w których nie chcemy zasłaniać grzejników, np. w pokoju dziecięcym" – zauważa nasz rozmówca reprezentujący firmę Polontex, która jest renomowanym producentem firan.
Pamiętajmy, że okno jest jednym z centralnych elementów pomieszczenia, dlatego warto zadbać o jego estetyczną dekorację.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi