Jak wybrać lampkę do pracy przy biurku?Chociaż praca siedząca często uchodzi za lekką i przyjemną, również osoby spędzające dużo czasu przy biurku narażone są na różnego rodzaju problemy zdrowotne. Przygotowując miejsce do pracy, zwykle pamiętamy o zakupie wygodnego fotela z regulacją wysokości, co pomaga odciążyć kręgosłup. Niekiedy zapominamy jednak o wyborze odpowiedniego źródła światła, które jest przecież nie mniej ważne niż komfortowe meble.
Bez względu na to, czy centralne miejsce na biurku zajmą zeszyty i podręczniki, czy też komputer, blat wymaga odpowiedniego oświetlenia. Dobrze dobrane i skierowane we właściwym kierunku oświetlenie pozwala nie tylko zapobiegać rozwojowi wad wzroku, ale też sprzyja koncentracji. I przeciwnie, brak dobrego światła może skutkować problemami z widzeniem, a także bólami głowy.

Idealna lampka na biurko

O tym, że lampka powinna być ustawiona po lewej stronie biurka, aby podczas pisania nie zasłaniać sobie światła, wiedzą chyba wszyscy. Zdecydowanie mniej mówi się o roli odpowiedniej barwy i natężenia światła do pracy.
"Dzięki dużej różnorodności dostępnych obecnie źródeł światła możemy dowolnie kreować atmosferę w pomieszczeniach. Cieszące się rosnącą popularnością źródła LED dają też światło w różnych kolorach. Wybierając lampkę do pracy, warto sięgać po źródła emitujące jasne, białe światło, które sprzyja koncentracji" – podpowiada nasz rozmówca ze sklepu Światło i Styl.
Barwa światła sprzyjająca pracy przy biurku to ok. 4000K, więc jeśli źródło światła jest wmontowane w oprawę, sprawdź ten parametr. Nowoczesne lampki biurkowe z reguły są przystosowane do pracy z żarówkami LED i należy poczytywać im to za zaletę. Nie tylko dają wyjątkowo jasne światło, ale są też oszczędne w użytkowaniu. W przypadku lampek dla dzieci istotne jest również bezpieczeństwo. Diody LED nie nagrzewają się tak, jak tradycyjne żarówki, co ogranicza ryzyko nieprzyjemnych wypadków.
Lampa do pracy przy biurku powinna umożliwiać regulację kąta padania światła. Powinna być też możliwie lekka i dopasowana rozmiarem do wymiarów blatu. W niektórych sytuacjach dobrym pomysłem może być wybór lampki mocowanej klipsem (np. do półki nad biurkiem), w innych lepiej sprawdzi się lampka biurkowa na elastycznym ramieniu.

Stylowa lampka biurkowa

Choć wymienione wyżej wymagania zdają się ograniczać wybór, do twojej dyspozycji wciąż pozostaje bardzo dużo ciekawych propozycji. Na biurkach do nauki najlepiej sprawdzą się modele utrzymane w klasycznej stylistyce, np. lampki Globo z serii Flynn, dostępne w wielu wersjach kolorystycznych czy Cosmo – również kolorowe, a dodatkowo wyposażone w praktyczny przybornik.
Szukając elegantszego rozwiązania, warto zwrócić uwagę na lampy Eglo. W katalogu tego producenta znajdziemy piękne lampki klasyczne (np. Thornford, Borgillio, Priddy, Stockbury), nowoczesne lampki z wbudowanym modułem LED (Cajero, Laroa, Lasana, Japura), a nawet designerskie lampki drewniane (Gizzera, Torona).
Na zakończenie wspomnijmy, że urządzając miejsce do pracy, nie musisz ograniczać się do wyboru typowej lampki biurkowej. Jeśli zależy ci na wyjątkowym wystroju wnętrza i dysponujesz odpowiednio dużą przestrzenią, obok biurka możesz postawić efektowną lampę podłogową, która sprawdzi się w tym zastosowaniu równie dobrze.


Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi