Jak wygląda budowa obiektów modułowych?Obiekty modułowe zyskują w Polsce coraz większą popularność, także ze względu na ich szerokie zastosowanie. Są przede wszystkim wygodne, ergonomiczne oraz szybkie i tanie w budowie. Budownictwo modułowe stanowi alternatywę dla tradycyjnych metod budowlanych. Czym dokładnie jest budownictwo modułowe, jakie ma zalety oraz jak wygląda budowa takich obiektów?

Czym są obiekty modułowe i jak wygląda ich budowa?

Budownictwo modułowe to technologia budowlana, która polega na wykorzystaniu gotowych prefabrykatów, czyli elementów wcześniej stworzonych w halach produkcyjnych. Moduły domów są w ponad 80% przygotowywane w fabryce. Budynki modułowe często wyglądają jak tradycyjne konstrukcje z cegieł i czasami trudno je od nich odróżnić. Dzięki nowoczesnym materiałom i zaawansowanej technice montażu, tego typu gotowe domy drewniane mogą mieć więcej plusów niż budynek tradycyjny. Elementy domów modułowych mają kształt modułów, czyli sześcianów, które firma dowozi na plac budowy i instaluje na przygotowanym wcześniej fundamencie. Na miejscu następuje montaż gotowych modułów. Podstawowy moduł domu ogranicza się do stanu surowego zamkniętego, najczęściej z drzwiami zewnętrznymi, oknami, dachem oraz podstawowymi instalacjami. Obiekty te mogą być również wykonane pod klucz i indywidualnie dopasowane do naszych oczekiwań. Transport, jak i montaż obiektu można zlecić firmie zewnętrznej, wówczas producent udzieli nam potrzebnych wskazówek.

Zalety i zastosowanie obiektów modułowych

Dużą zaletą obiektów modułowych jest bardzo krótki czas ich budowy. Większość procesu odbywa się w fabryce. Dzięki tej technice dom nie tylko powstaje bardzo szybko, ale również z doskonałą precyzją. Można je stawiać nawet w bardzo trudnych warunkach gruntowych, tzn. na skarpach, na gruncie piaszczystym, podmokłym czy skalistym. Można je przemieszczać z miejsca na miejsce, lub zdemontować i montować ponownie w innej lokalizacji. Łatwo jest je powiększyć po prostu dokupując kolejne komponenty.
"Obiekty modułowe mają bardzo szerokie zastosowanie. Mogą być wykorzystywane, jako budynki tymczasowe, magazyny, pawilony handlowe i gastronomiczne, kioski, portiernie, domki letniskowe i campingowe, kontenery sanitarne, zaplecza i inne" – zauważa nasz rozmówca reprezentujący firmę Gotowe Domy Drewniane ITS z Koszalina, która zajmuje się budową domów jedno- i wielorodzinnych o konstrukcji drewnianej. 
Nie zapominajmy jednak, że do montażu obiektu modułowego konieczny będzie dźwig, a projektów takich domów jest niestety mniej niż tych tradycyjnych.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi