Kryteria wyboru bramy garażowejBudowa lub remont domu mogą wiązać się z decyzją o wyborze bramy garażowej. Jest to ważna inwestycja, dlatego warto dobrze zastanowić się nad tym, jakie oczekiwania mamy wobec bramy i jej funkcjonalności. Kryterium wyboru bramy mogą być materiały, które ją tworzą, kolorystyka i dopasowanie do elewacji i stylistyki budynku, a także to, jaką przestrzenią na otwieranie bramy dysponujemy.


Rodzaje bram

Bramy różnią się między sobą przede wszystkim sposobem otwierania. Najbardziej tradycyjny model bramy garażowej, czyli brama rozwierana, składa się z jednego lub dwóch skrzydeł umocowanych na zawiasach. Montaż tego typu bramy wymaga dość dużej i płaskiej przestrzeni podjazdu. Minus tego rozwiązania dostrzeżemy zwłaszcza zimą, kiedy przed otwarciem bramy będziemy musieli odśnieżyć podjazd – inaczej brama się nie otworzy. Między innymi z tych względów bramy rozwierane nie są obecnie zbyt popularne. Podobnie na popularności straciły bramy uchylne, których skrzydła unoszą się na prowadnicach i chowają pod sufitem garażu. Wymagają one sporo miejsca na podjeździe i nie są zbyt szczelne.
Zdecydowanie większą popularnością cieszą się bramy segmentowe i bramy rolowane. Skrzydło bramy segmentowej składa się z paneli wykonywanych najczęściej ze stali wypełnionej pianką poliuretanową. Segmenty te przesuwają się po szynach pod sufit garażu, dzięki czemu uzyskujemy swobodny wjazd, a przy wyjeździe nic nie ogranicza nam widoczności. Jest to szczególnie istotne dla posiadaczy garaży z niewielkim podjazdem lub wjazdem wprost z ulicy. W tych przypadkach sprawdzą się również bramy rolowane, produkowane z wysokogatunkowej blachy, najczęściej aluminiowej, charakteryzującej się wysoką odpornością na działanie czynników zewnętrznych. Lamele bramy rolowanej, również mogą być wypełnione pianką poliuretanową. Pancerz bramy podczas otwierania nawijany jest na wał umieszczony w kasecie znajdującej się nad wjazdem do garażu.

Ciepło i bezpieczeństwo

Pianka zastosowana w bramach segmentowych i rolowanych ma za zadanie zapewnić wysoki poziom izolacji termicznej wewnątrz garażu. Jest to bardzo ważne szczególnie dla właścicieli garaży ogrzewanych.
- "Termoizolacja bram zależy przede wszystkim od zastosowanego w nich wypełnienia – im grubsza jest jego warstwa, tym lepsza jest termoizolacyjność bramy – ale także od szczelności połączeń między segmentami oraz między bramą a ościeżnicą. Nie bez znaczenia jest również prawidłowy montaż". – mówi ekspert z firmy Formelana, która jest renomowanym producentem bram garażowych.
Poza ochroną przed stratami ciepła, brama powinna chronić garaż przed intruzami. Zastosowanie wzmacnianych profili, instalacja klamek obrotowych z ryglem czy hamulców elektromagnetycznych siłownika napędzającego bramę rolowaną – to niektóre z zabiegów stosowanych przez producentów bram, które mają za zadanie uniemożliwić podważenie skrzydeł bramy. Ponadto, bramy mogą posiadać zabezpieczenia chroniące przed przytrzaśnięciem palców czy być wyposażone w fotokomórki, chroniące przebywającą w pobliżu osobę przed uderzeniem. Standardem staje się także stosowanie automatyki do bram, co zdecydowanie poprawia komfort ich użytkowania.
Dzięki bogatej kolorystyce bram segmentowych i rolowanych nie powinniśmy mieć problemu z dopasowaniem bramy do estetyki elewacji i stylistyki budynku.


Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi