Najczęstsze zimowe usterki dachuChociaż niektórzy kochają mrozy i intensywne opady śniegu, zima jest czasem wielkiej próby dla wszystkich konstrukcji budowlanych. W tym sezonie zdecydowanie wzrasta ryzyko powstawania usterek na starszych dachach, zaś na nowych możemy zauważyć efekty błędów popełnianych na etapie wykonawczym. Co może przydarzyć się na dachu zimą, na co zwracać uwagę i jak zapobiegać najczęstszym problemom?
Pierwsza zima w nowym domu, czy to dopiero wybudowanym, czy też kupionym na rynku wtórnym, z reguły ujawnia wszystkie wady dachu. Skutki niedociągnięć budowlanych mogą być kosztowne, a nawet niebezpieczne, dlatego dobrym pomysłem jest przeprowadzenie konserwacji dachu jeszcze przed nastaniem zimy. A kiedy dach pokryje się warstwą śniegu, warto bacznie go obserwować.

Wadliwe izolacje dachu

Jeśli patrząc na dach zauważasz, że w niektórych miejscach śnieg szybko topi się, a w innych zalega grubą warstwą, możesz podejrzewać problemy z termoizolacją. Nieprawidłowo wykonane docieplenie dachu lub uszkodzenie warstwy izolacyjnej w niektórych miejscach sprawia, że ciepło właśnie tamtędy ucieka. W efekcie do utrzymania komfortowej temperatury w domu zużyjesz więcej energii, co oznacza zbędne koszty na ogrzewanie.
"Nierównomierne topnienie śniegu nie zawsze związane jest z wadliwą izolacją. Śnieg topi się szybciej np. przy ujściach kanałów wentylacyjnych i przy kominie oraz w miejscach lepiej nasłonecznionych" – uspokaja nasz rozmówca z firmy Solidny Dekarz.
Problemem większym od niedokładnej izolacji termicznej są nieszczelności w pokryciu dachowym i w membranie wstępnego krycia. Zwiększają one ryzyko powstawania przecieków, zwłaszcza w obrębie koszy. Z tak nieprzyjemną sytuacją możemy mieć do czynienia, gdy woda z topiącego się śniegu nie ma ujścia i przecieka między dachówkami, a następnie dostaje się pod uszkodzoną membranę.

Niebezpieczny śnieg

Śnieg, który gromadzi się na dachu, prędzej czy później musi z niego spaść lub zostać usunięty. Samoczynne zsuwanie się dużych fragmentów śnieżnej pokrywy wiąże się ze sporym zagrożeniem dla osób znajdujących się w otoczeniu budynku. Poza tym zachodzi ryzyko obrywania się rynienkominków wentylacyjnych czy rolet zewnętrznych na oknach dachowych. Takim problemom można zapobiec, montując rozbijacze śniegu, płotki śniegowe lub specjalne dachówki przeciwśniegowe jeszcze podczas budowy dachu.
W przypadku dachów dwuspadowych bardzo rzadko występuje problem nadmiernego obciążenia śniegiem. Jednak z dachów płaskich i tych o bardzo skomplikowanej konstrukcji, może zajść potrzeba mechanicznego usuwania „białego puchu”. Śnieg to nic innego niż zamarznięta woda, zatem gruba pokrywa może być bardzo ciężka. Choć większość nowych dachów bez trudu jest w stanie ją udźwignąć, pokrycia utrzymujące się na starych, zaniedbanych więźbach grożą zawaleniem.
Jeśli w czasie zimy zauważyłeś jakiekolwiek problemy z dachem, niezwłocznie wezwij dekarza. Co prawda naprawy dachów zimą są bardzo trudne, jednak specjaliście uda się przynajmniej chwilowo zażegnać kłopoty. Natomiast na wiosnę pamiętaj o przeglądzie i konserwacji dachu. Im szybciej wykryjesz i zlikwidujesz ewentualne usterki, tym mniej napraw i remontów czeka cię w przyszłości.


Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi