Po czym rozpoznać dobre jakościowo meble skórzane?Skóra naturalna jest jednym z najczęściej używanych surowców do produkcji galanterii. Jest idealna, jako materiał obiciowy mebli. Uzyskiwana jest dzięki procesowi odpowiedniego wyprawienia skóry zwierzęcej, garbowania i farbowania. Wyroby skórzane są bardzo modne. Wiele ludzi docenia je ze względu na elegancki wygląd oraz solidne wykonanie, co umożliwia użytkowanie przez wiele długich lat.


Rodzaje skór używanych do produkcji mebli

Najczęściej występujące rodzaje skór, używane w produkcji mebli to skóra gładka z warstwą pigmentu, rzadziej skóra anilinowa, zamsz, nubuk, skóry antyczne, pull-UP czy UP. Skóra gładka barwiona jest powierzchniowo za pomocą rozpylenia warstwy farby i lakieru wykończeniowego. Grubość barwnika może być różna.  Ze względu na ochronną warstwę farby, skóra jest łatwa w czyszczeniu oraz pielęgnacji. W przypadku powstania jakichkolwiek uszkodzeń możemy wykonać szybką korektę koloru. Meble skórzane najczęściej wykonywane są ze skóry bydlęcej. Skóra anilinowa posiada otwarte pory, co sprawia, że jest ciepła i miękka w dotyku. Krople wody wsiąkają w jej powierzchnie, pozostawiając ciemniejsze plamy, co jest bardzo dobrym sposobem na określenie jakości danego produktu. Skóry zamszowe są piękne i miłe w dotyku, jednak są wrażliwe na słońce i zabrudzenia, stąd należy unikać źródeł nasłonecznienia. Wiele czynników ma wpływ na tworzenie się zmarszczek i fałd w meblach skórzanych, m.in. miękkość tapicerki, elastyczność, rozciągliwość czy grubość. Grubsza skóra jest mniej elastyczna, wiec jest bardziej odporna na odkształcenia.

Jak rozpoznać jakość skóry?

Dobrą metodą na sprawdzenie jakości skóry jest dokładne obejrzenie jej krawędzi. Naturalna skóra posiada jednolitą warstwę w przekroju. W przypadku podróbek widać różnicę pomiędzy wypełnieniem i wierzchem. Przy zakupie mebli skórzanych pamiętajmy, aby zwrócić uwagę na opis materiałów użytych do ich wyprodukowania, etykiety i specyfikacje. "Normy skórzane określają parametry skór, które mogą zostać dopuszczone do produkcji mebli skórzanych. Istnieją normy mówiące na przykład o odporności na zginanie czy tarcie. Zdarzają się pojedyncze przypadki, że meble skórzane ulegają uszkodzeniu, wówczas możemy skorzystać z renowacji" – zauważa nasz rozmówca reprezentujący firmę Mevis Furniture, która jest producentem mebli skórzanych.
Skóra naturalna będzie posiadała również wyczuwalny zapach. Jego intensywność zależy od sposobu garbowania i wykończenia skóry. Miękkość i elastyczność to oznaka, że mamy do czynienia ze skórą naturalną. Natomiast tańszy odpowiednik będzie znacznie twardszy oraz sztywniejszy.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi