Zagrożenia konstrukcji żelbetowych oraz ich naprawaTo najpowszechniej stosowana i najskuteczniejsza konstrukcja na świecie. Wiele dzisiejszych inwestycji opiera się o tę technologię, która jest bardzo skuteczna i wytrzymała. Mowa o żelbetowych konstrukcjach, które jednak mogą ulegać deterioracji w wyniku wielu czynników zewnętrznych. Dlatego zdarza się, że konieczna jest ich naprawa.


To najpowszechniej stosowana i najskuteczniejsza konstrukcja na świecie. Wiele dzisiejszych inwestycji opiera się o tę technologię, która jest bardzo skuteczna i wytrzymała. Mowa o żelbetowych konstrukcjach, które jednak mogą ulegać deterioracji w wyniku wielu czynników zewnętrznych. Dlatego zdarza się, że konieczna jest ich naprawa.

Czynniki powodujące niszczenie żelbetu

Co ciekawe, w przypadku naprawy konstrukcji żelbetowych, może ona dotyczyć zarówno zbrojenia i korozji, jak i uszkodzeń betonu. Pogorszenie się właściwości użytkowych tego materiału może prowadzić do niszczenia całej konstrukcji. Wyróżnia się kilka czynników, które mają wpływ na oba elementy. Są to czynniki:
  • Mechaniczne, czyli takie jak uderzenia, drgania, trzęsienia czy przemieszczenia się gruntu. Sprawia to nie tylko ukruszenie się części elementów żelbetowych, ale także może doprowadzić do dekonstrukcji całego elementu;
  • Chemiczne, czyli działania zewnętrzne, wśród których najbardziej powszechna jest woda gruntowa. Oprócz tego wpływ na instalację mają ścieki, środki chemiczne i inne tego typu związki.
  • Fizyczne, czyli zmiany pór roku, proces zamarzania i odmarzania gleby czy działania zjawisk termicznych, z ogniem na czele. Osłabiają one strukturę żelbetu.
  • Biologiczne, czyli wpływ środowiska ożywionego, m.in. grzybów, bakterii czy mchów i glonów na jakość wykonane konstrukcji.

Skuteczne działanie kluczem do sukcesu

Zaobserwowanie wpływu wyżej wymienionych czynników na jakość konstrukcji musi wywołać natychmiastową reakcję. Należy bowiem przygotować podłoże do naprawy konstrukcji żelbetowych. Będzie ona przebiegała zgodnie z charakterem zmian i musi być wykonana przez renomowaną firmę, która na co dzień zajmuje się tego rodzaju zadaniami, między innymi.

Doświadczenie i wiedza

Tylko odpowiednie przygotowanie podłoża oraz zabezpieczenie przed korozją całości może dać efekty odpowiednie dla utrzymania stabilności konstrukcji żelbetowej, niezależnie od charakteru zmian. Sytuacja może wymagać tylko zabezpieczenia antykorozyjnego, a może także polegać na reprofilacji ubytków. Niemniej żadne prace nie mogą być prowadzone bez sprawdzenia podłoża, a takowe gwarantują tylko renomowane firmy, które po prostu wiedzą, co robią.
Dzięki temu konstrukcja jest łatwa do uratowania, a to z kolei zapewni wieloletnie funkcjonowanie bez zagrożenia zawaleniem czy deterioracją fundamentów czy szkieletu budynku lub obiektu. Naprawa konstrukcji żelbetowych musi być przeprowadzona fachowo.


Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi