Zastosowanie turbin wiatrowychTurbiny wiatrowe są specjalistycznymi urządzeniami, które wykorzystują odnawialne źródła energii – dokładnie wiatr. Jego siła wprawia w ruch specjalny wirnik, dzięki któremu powstaje wykorzystywana przez człowieka energia. Turbina wiatrowa jest jednym z najważniejszych elementów elektrowni wiatrowej, bez którego jej działanie nie byłoby możliwe. Czym dokładnie się charakteryzuje i gdzie znajduje zastosowanie?


Rodzaje turbin wiatrowych  

Na rynku dostępnych jest szereg rozwiązań, które mogą zostać dopasowane do obszaru zastosowania oraz konkretnych potrzeb. Wyróżnia się między innymi turbiny wiatrowe:
  • poziomej osi obrotu,
  • pionowej osi obrotu.
Ponadto urządzenia dzielą się ze względu na rozmieszczenie wirnika. Dostępne są modele z wirnikami znajdującymi się zarówno przed, jak i za masztem. Nowoczesne turbiny mogą być wyposażone dodatkowo w specjalny dyfuzor, który wpływa na zwiększenie ich sprawności. Dzięki temu w podobnym czasie można uzyskać znacznie większą ilość energii. Najnowsze rozwiązania technologiczne zdecydowanie poprawiają efektywność elektrowni wiatrowych, co jest ogromnym plusem.

Gdzie wykorzystywane są turbiny wiatrowe?

Turbiny wiatrowe mają szerokie zastosowanie. Specjalista z firmy FHU MiM Mariusz Mańkowski wyjaśnia: "Energia pozyskiwana z wiatru może być wykorzystywana zarówno w budynkach prywatnych, przemysłowych, jak i w rolnictwie. Coraz więcej osób decyduje się na tego typu instalacje tam, gdzie jest to oczywiście możliwe. Turbiny wiatrowe można zauważyć chociażby w północnej części Polski. Taka inwestycja nie należy do najtańszych, jednak istnieje możliwość skorzystania ze specjalnych programów współfinansujących. Te popularne są zwłaszcza w przypadku rolników posiadających duże gospodarstwa" - dodaje.
Do jakich dokładnie prac mogą być zastosowane turbiny wiatrowe? Najczęściej są one wykorzystywane do:
  • celów grzewczych – zarówno w przypadku domów, jak i budynków gospodarczych lub przemysłowych,
  • ogrzewania wody,
  • napędzania urządzeń w gospodarstwach rolnych,
  • uruchomienia pomp wody.
Coraz częściej turbiny wiatrowe wykorzystywane są do zasilania urządzeń służących do napowietrzania wody w stawach czy zbiornikach wodnych, gdzie hodowane są ryby. Jest to jedna z najbezpieczniejszych metod, zdobywająca coraz większą popularność. 

Jakie są zalety wykorzystania turbin wiatrowych? 

Elektrownie wiatrowe bazujące na działaniu turbin wiatrowych mają wiele zalet, chociaż w Polsce nie są jeszcze wykorzystywane na szeroką skalę. Przede wszystkim turbiny pozyskujące siłę wiatru zamieniają ją w energię, w sposób, który uznawany jest za ekologiczny. Co więcej, jest to wykorzystanie źródła, które tak naprawdę ma nieograniczone zasoby i jest zasadniczo darmowe – dostarczane bezpośrednio przez naturę. Sama budowa elektrowni wiatrowych przebiega bardzo szybko, co również jest ogromną zaletą tego rozwiązania.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi