Podstawowe błędy popełniane przy doborze systemów alarmowychZainstalowanie systemu alarmowego jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na ochronę domu, mieszkania czy firmy przed wizytą włamywaczy. Ochrona taka to także systemy alarmujące na wypadek pożaru lub zalania. Na jakie błędy uważać i na co zwrócić uwagę, aby system alarmowy był skuteczny i dobrze spełniał swoją rolę? W tym artykule spróbujemy udzielić odpowiedzi na to pytanie.


Bez projektu

Jednym z podstawowych błędów popełnianych przy doborze systemów alarmowych jest zakup systemu alarmowego bez wcześniejszego projektu instalacji, dopasowanego do danej posesji, budynku czy mieszkania. Projekt techniczny systemu alarmowego warto zlecić profesjonalistom. Aby system alarmowy działał prawidłowo, niezbędna jest wiedza z zakresu projektowania instalacji, ale także pewnego rodzaju zdolność do przewidywania zagrożeń i dostrzegania słabych punktów posesji czy budynków, które mogą stać się prostą drogą do wtargnięcia na ich teren intruzów. Każdy wadliwy element systemu da się wymienić, ale błędy w rodzaju: nieprawidłowe rozmieszczenie czujek lub użycie detektorów niewłaściwego rodzaju może rodzić wiele problemów, powodować fałszywe alarmowanie, a co za tym idzie pewnego rodzaju znieczulenie na pojawienie się realnego niebezpieczeństwa.

Bez doświadczenia

Najważniejszymi elementami systemu alarmowego są czujki. Ich dobór i umiejscowienie są gwarancją skuteczności całego systemu. Wymaga – podobnie jak projektowanie – wyobraźni, doświadczenia oraz wiedzy technicznej.
- "Częstym błędem niedoświadczonych instalatorów jest montowanie czujek ruchu wykorzystujących technologię podczerwieni pasywnej (PIR) na wprost okna czy drzwi, podczas gdy ich skuteczność jest największa podczas wchodzenia intruza w obszar chroniony z boku. – mówi ekspert z firmy ATLine, zajmującej się tworzeniem zaawansowanych technologicznie systemów alarmowych. – Ponadto czujki tego typy wykrywają obiekty, których temperatura różni się od temperatury otoczenia. Umieszczanie ich na wprost emitującego ciepło okna czy kaloryfera, może przyczyniać się do zakłócenia ich pracy i fałszywego alarmowania. O wiele lepszym rozwiązaniem są czujki dualne, które łączą w sobie technologie podczerwieni i detekcję zniekształcenia fali mikrofalowej".
Błędem jest więc powierzanie montażu systemu alarmowego niedoświadczonym instalatorom. Warto też wybierać firmy, które mają doświadczenie w tej branży, a oferowane rozwiązania stale udoskonalają.

Czynnik ludzki

Aby system alarmowy spełniał swoją rolę musi być nie tylko niezawodny, ale również łatwy w obsłudze dla wszystkich użytkowników. Współczesny rynek systemów alarmowych oferuje nam mnóstwo urządzeń, ale nie każdy z użytkowników musi mieć predyspozycje do obsługi skomplikowanego sprzętu. A przecież to od tego, czy system alarmowy będzie prawidłowo włączony np. po opuszczeniu domu przez wszystkich domowników lub po wyjściu pracowników z firmy, będzie zależała jego skuteczność. Systemy alarmowe mają poprawiać jakość życia mieszkańców czy pracowników, a nie być dodatkowym obciążeniem lub przykrym obowiązkiem.


Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi