Z jakiego materiału wybrać meble pokojowe?Umeblowanie pokoju to zadanie często trudniejsze, niż mogłoby się wydawać. Poza tym, że meble powinny odpowiadać nam pod względem estetyki, wielkości i funkcjonalności, istotne jest również, żeby były wykonanie z odpowiedniego materiału. Tych wyróżnić możemy kilka, każdy odznaczający się pewnymi zaletami i wadami. Które z nich wybrać?


Drewno

To zdecydowanie najpowszechniejszy materiał do produkcji mebli – szczególnie tych do urządzania sypiali, gabinetów i innych pokojów. Skąd tak duża popularność drewna?
- "Przede wszystkim jest ono surowcem bardzo prostym w obróbce i przez to umożliwiającym wytwarzania mebli w bardzo różnych stylach – mówi przedstawiciel firmy Rustikal – Mebli drewnianych możemy użyć do urządzenia mieszkania w praktycznie dowolnym stylu, od kolonialnego i rustykalnego, po nowoczesny industrial".
Drewno jest nie tylko przyjazne w obróbce, ale również codziennym użytkowaniu. Naturalna kolorystyka i faktura drewna koją oko, zaś dzięki właściwościom antyelektrostatycznym nie przyciąga ono kurzu tak jak meble z plastiku czy metalu. To bardzo istotna wiadomość dla osób cierpiących na alergie. Inną bardzo ciekawą i korzystną dla nas właściwością drewna jest to, że do pewnego stopnia chłonie ono wilgoć z otoczenia – w ten sposób korzystnie wpływa na mikroklimat w domu, co również ma wpływ na nasze samopoczucie.

Metal

Metale takie jak stal nie cieszą w produkcji mebli tak dużą popularnością jak drewno, mimo to i tak produktów z nich wytwarzanych nie trzeba długo szukać na rynku. Z metalu wykonuje się nie tylko elementy wyposażenia biur, barów czy innych punktów usługowych – można z niego wytwarzać również niezwykle eleganckie krzesła, stoliki czy nawet łóżka. Metale odznaczają się bardzo wysoką wytrzymałością i plastycznością – można w nich zrealizować praktycznie dowolny projekt. Czyni to z nich uniwersalne rozwiązanie w produkcji mebli w różnych stylach. Z drugiej strony meble z nich wytwarzane są dość ciężkie i przy tym zimne, co obniża komfort korzystania z nich.

Tworzywa sztuczne

W dobie masowej produkcji, tworzywa sztuczne są dla wielu producentów najdogodniejszym surowcem. Tanim, bardzo plastycznym, odznaczającym się korzystnymi właściwościami pod względem wytrzymałości i trwałości. Nic dziwnego, że również w branży meblarskiej używa się tych materiałów, zwykle w produkcji mniejszych sprzętów, takich jak krzesła, fotele, stoliki.

Co wybrać?

Każdy z opisanych wyżej materiałów ma, jak widać, swoje plusy i minusy? Meble metalowe są wytrzymałe i eleganckie, jednak zazwyczaj również bardzo ciężkie. Tworzyw sztucznych są tanie lekkie, jednak raczej nie nadają się do produkcji większych sprzętów, takich łóżka i szafy. Tylko drewno jest surowcem uniwersalnym, łączącym w sobie najbardziej korzystne zalety – wytrzymałość, lekkość, estetykę oraz korzystny wpływ na otoczenie.

Popularne posty z tego bloga

Jak wykonać wiatroizolację dachu spadzistego?

Mieszkanie w zabudowie szeregowej. Dlaczego warto?

Błędy popełniane przy użytkowaniu kotłów CO