Co to jest napawanie utwardzające?Spawanie pozwala nie tylko łączyć trwale elementy metalowe, ale też poprawiać ich właściwości i naprawiać je. Jedną z czynności spawalniczych, które do tego służą,  jest napawanie. Wyróżnia się napawanie utwardzające, regeneracyjne czy antykorozyjne. W poniższym tekście zajmiemy się tym pierwszym. Na czym polega napawanie utwardzające, jak przebiega i jakie daje rezultaty?


Napawanie – czym jest?

Napawanie przypomina spawanie, jednak w odróżnieniu od niego nie ma na celu łączenia dwóch elementów, lecz modyfikację powierzchni. Podczas napawania podłoże jest powierzchniowo przetapiane i pokrywane napoiną – warstwą stopionego metalu. Napawanie zapewnia trwałość łączenia tych dwóch warstw.
"W ten sposób można naprawiać uszkodzenia w elementach metalowych, a także poprawiać i zmieniać ich właściwości.Napawanie przeprowadza się tam,gdzie materiał bazowy nie jest dostatecznie odporny na uszkodzenia mechaniczne czy korodowanie" – wyjaśnia specjalista  z Welding Alloys Group.  

Napawanie utwardzające i jego zastosowania

Napawanie utwardzające to rodzaj napawania służący temu, aby podnieść twardość modyfikowanego elementu. Daje to większą odporność na ścieranie czy wgniecenia, wydłuża żywotność części metalowej i nie dopuszcza do jej odkształceń.
W ten sposób powstają np. blachy napawane, które są wykorzystywane jako elementy konstrukcji okrętów, zbiorników ciśnieniowych, maszyn dla przemysłu energetycznego czy infrastruktury kolejowej. Napawanie utwardzające jest stosowane wszędzie tam, gdzie ważną rolę odgrywają: bezpieczeństwo, solidność i trwałość.

Druty rdzeniowe i urządzenia  do napawania utwardzającego

Napoina tworzona podczas napawania musi mieć wyższe parametry wytrzymałościowe od materiału bazowego. Do napawania utwardzającego stosuje się różnego rodzaju druty rdzeniowe: nisko-, średnio- oraz wysokostopowe. Są to m.in.: stopy manganowe, które utwardzają się pod wpływem zgniotu, druty antyabrazyjne, stopy specjalne na bazie niklu i kobaltu, stal do ulepszania cieplnego, a także martezytyczne stopy nierdzewne. Dobór materiału spawalniczego do napawanego surowca jest bardzo ważny dla osiągnięcia pożądanych parametrów, a także dla prawidłowego przebiegu procesu napawania.
Napawanie można wykonywać ręcznie lub automatycznie. Do napawania automatycznego stworzono całą gamę maszyn stacjonarnych i przenośnych wyposażonych w systemy sterowania, które zarządzają przebiegiem prac i zapewniają powtarzalność właściwości napawanych elementów. Napawanie ręczne przypomina spawanie. Korzysta się tu z podobnych urządzeń, do których zaliczają się podajniki drutu czy uchwyty spawalnicze zapewniające większy komfort i bezpieczeństwo pracy


Popularne posty z tego bloga

Jak wykonać wiatroizolację dachu spadzistego?

Mieszkanie w zabudowie szeregowej. Dlaczego warto?

Błędy popełniane przy użytkowaniu kotłów CO