Jak osuszyć dom lub mieszkanie?Po zalaniu, przy pracach budowlanych i zawsze wtedy, gdy wilgoć przekracza dopuszczalne normy. Sytuacji, w których potrzebne jest osuszanie, potrafi być wiele. Skuteczne rozwiązanie bywa z kolei tylko jedno. W dzisiejszym artykule piszemy o tym, jak osuszyć dom lub mieszkanie.


Osuszanie kondensacyjne

Pierwszą z metod wykorzystywanych przy osuszaniu domów lub mieszkań jest osuszanie kondensacyjne. To szybki i bezpieczny sposób walki z wilgocią, który nie wymaga ingerowania w konstrukcję budynku. Do jego przeprowadzenia konieczne jest zastosowanie profesjonalnych urządzeń, które wykorzystują proces kondensacji. Pobierają one wilgotne powietrze z otoczenia, a następnie skraplają do zbiornika lub wprost do kanalizacji. Tak osuszone powietrze wraca do obiegu.
Osuszanie kondensacyjne można przeprowadzić z pomocą specjalizującej się w tym firmy (sprawdź osuszanie w Wejherowie Kościerzynie) lub samodzielnie, decydując się na wynajem osuszaczy. To proste w obsłudze urządzenia, które – jeśli tylko są dobrze dobrane – przynoszą zadowalające rezultaty w krótkim czasie.

Osuszanie podposadzkowe

Kolejną metodą osuszania domu lub mieszkania jest osuszanie podposadzkowe. Stosowane wtedy, gdy osuszanie kondensacyjne byłoby niewystarczające. Tak dzieje się w przypadku zalania i w konsekwencji przedostania się wody pod posadzkę i izolację ścian oraz sufitu. Dawniej taka sytuacja wiązała się z kosztownymi remontami, dziś to kwestia zastosowania nowoczesnego sprzętu.
Osuszanie podposadzkowe rozpoczyna się od wykonania w posadzce otworów, dzięki którym najpierw usuwa się wodę z pomocą  specjalnych pomp ciśnieniowych, a następnie wprowadza suche powietrze. Wilgoć stopniowo wyparowuje, co prowadzi do całkowitego osuszenia. Przy tej metodzie zaleca się skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, ponieważ tylko prawidłowe wykonanie osuszania pozwoli uniknąć tak inwazyjnych metod, jak np. demontaż podłogi.

Jak osuszyć dom lub mieszkanie?

Nie wiesz, jak osuszyć dom lub mieszkanie w Twoim przypadku? Skontaktuj się z firmą zajmującą się osuszaniem budynków. Specjaliści ocenią stan jego zawilgocenia, wykonają pomiar wilgotności i wskażą korzystne rozwiązania. Osobom mieszkającym na Pomorzu polecamy osuszanie Kościerzyna i osuszanie Wejherowo wykonywane przez firmę Sprints.
Pamiętaj o tym, że w sytuacji, w której konieczne jest osuszenie pomieszczeń, ważne jest szybkie działanie. Długo utrzymująca się wilgoć staje się idealnym środowiskiem do rozwoju groźnych dla zdrowia pleśni oraz grzybów. Zagraża ona także konstrukcji budynku. Dlatego lepiej zasięgnąć opinii ekspertów, zamiast działać na własną rękę bez niezbędnej do tego wiedzy. Jeśli tylko będzie to możliwe, korzystnym rozwiązaniem okazać się może wynajem osuszaczy.


Popularne posty z tego bloga

Jak wykonać wiatroizolację dachu spadzistego?

Mieszkanie w zabudowie szeregowej. Dlaczego warto?

Błędy popełniane przy użytkowaniu kotłów CO