Jak rozpocząć budowę domu jednorodzinnego?Budowa domu jednorodzinnego to marzenie wielu Polaków. Chcemy wreszcie mieć wymarzony domek z ogródkiem według własnego projektu. Dla dużej części osób wybudowanie domu staje się najważniejszym celem w życiu. Jest to jednak proces czasochłonny, wymagający dużych nakładów finansowych i cierpliwości. Kiedy rozpocząć budowę domu? Jak wygląda harmonogram prac? Poznaj odpowiedzi na pytania na temat budowy domu jednorodzinnego.


Kiedy rozpocząć budowę domu?
Na początku niezbędne jest dopełnienie wszelkich formalności. Musisz więc posiadać działkę budowlaną, odpowiednie pozwolenia oraz projekt budynku, który pragniesz wybudować. Po uporaniu się ze sprawami urzędowymi możesz rozpocząć poszukiwanie najlepszej ekipy budowlanej. Kolejnym krokiem jest rozplanowanie prac. Kiedy więc rozpocząć budowę domu? Specjaliści z firmy Marsbud twierdzą, że wczesna wiosna to najlepszy moment na rozpoczęcie prac. Przełom kwietnia i maja to czas, kiedy przymrozki przestają być groźne, a dni stają się coraz dłuższe. Dodatkowo tak wczesne rozpoczęcie prac sprawi, że przed nadciągającą zimą zdążysz doprowadzić budowę do stanu zamkniętego. Oznacza to, iż Twój przyszły dom będzie miał już podpiwniczenie, ściany, strop, zadaszenie, stolarkę okienną oraz drzwi. Dzięki temu swobodnie przetrwa nadciągające mrozy.
Warto jednak pamiętać, że w przypadku budowy domu nie można się spieszyć. Brak przerw technologicznych lub zbyt krótkie odstępy mogą w przyszłości skutkować dotkliwymi problemami konstrukcyjnymi, których naprawa słono kosztuje.

Budowa domu – krok po kroku

Zanim rozpoczną się pierwsze prace budowlane, warto ustalić harmonogram działań. Abyś mógł wprowadzić się do domu stosunkowo szybko, wybierz ekipę budowlaną, która kompleksowo zajmie się budynkiem. Dobrym wyborem może okazać się wcześniej wspomniany Marsbud. To firma z Warszawy, zajmująca się budową oraz remontem domów jednorodzinnych. Korzystając z ich usług, możesz oczekiwać domu w stanie surowym zamkniętym, w stanie deweloperskim, a nawet „pod klucz”.
Zanim przystąpicie do prac budowlanych, pochylcie się nad harmonogramem. Wybrana firma z pewnością wesprze Cię w tym zadaniu. Odpowiednio stworzony plan pomoże Ci ustalić terminy zamówień materiałów budowlanych, sporządzić kosztorys wykonawczy czy wyznaczyć wizyty inspektora nadzoru, a nawet wskazać datę odbioru budynku. Oczywiście musisz pamiętać, że po drodze może wydarzyć się wiele nieprzewidzianych sytuacji, dlatego wskazane daty potraktuj jako terminy umowne.

Ile trwa budowa domu jednorodzinnego?

Czas trwania budowy domu jednorodzinnego zależy od wykorzystanych technologii oraz zakresu prac, które chcesz wykonać. Jeśli zależy Ci na wykończeniu wnętrz, musisz doliczyć do czasu budowy kilka, a nawet kilkanaście tygodni.
Zrealizowanie stanu surowego zamkniętego trwa około pół roku. Po tym czasie należy zrobić przerwę i dobrze zabezpieczyć budowę na zimę. Koniecznie musimy pamiętać o odpowiedniej wentylacji. Warto też pomyśleć o monitoringu oraz alarmie, by ustrzec się ewentualnych złodziei.
Po upływie kilku miesięcy możemy wrócić do prac na budowie. Wczesna wiosna to również dobry moment na rozpoczęcie wykańczania wnętrz. Można więc założyć, że budowa domu jednorodzinnego zajmuje około 1,5-2 lat, o ile nie napotkamy żadnych przykrych niespodzianek.
Podsumowując, budowa domu jednorodzinnego to niełatwe zadanie, jednak wybierając dobrą ekipę remontową, możemy liczyć na porządne wsparcie i szybkie przeprowadzenie prac. Niestety, nie jesteśmy w stanie przyspieszyć prac budowlanych, jednak możemy uwinąć się z nimi w mniej niż dwa lata. Ponadto budowę warto zacząć na przełomie kwietnia i maja tak, by doprowadzić budynek do stanu surowego zamkniętego przed zimą. Jeśli więc marzysz o budowie własnych czterech kątów, zaczekaj z rozpoczęciem prac do wczesnej wiosny. Powodzenia!

Popularne posty z tego bloga

Jak wykonać wiatroizolację dachu spadzistego?

Mieszkanie w zabudowie szeregowej. Dlaczego warto?

Błędy popełniane przy użytkowaniu kotłów CO