Zastosowanie listew styropianowychNowoczesna sztukateria jest trwała, lekka i elegancka. Dzięki niej możesz szybko i niewielkim kosztem tworzyć wspaniałe aranżacje wnętrz, bez względu na to, czy pociąga cię styl klasyczny, czy wolisz bardziej nowoczesne rozwiązania. Jednym z podstawowych elementów zaliczanych do sztukaterii są listwy przysufitowe. W jaki sposób możesz wykorzystać je w swoim mieszkaniu?


Listwy styropianowe, w odróżnieniu od tych wykonanych np. z drewna lub gipsu, są bardzo lekkie, a w dodatku banalnie łatwe w montażu. Właśnie ze względu na te właściwości, można bezpiecznie mocować je tuż przy suficie.

Listwa styropianowa jako element wykończeniowy

Po listwy styropianowe sięgamy najczęściej ze względu na ich walory dekoracyjne. Jak wspomnieliśmy już we wstępie, nadają się do wykorzystania we wnętrzu o dowolnej stylistyce. W pomieszczeniach nawiązujących do stylu retro sprawdzą się listwy gzymsowe o urozmaiconych kształtach, natomiast do wnętrz nowoczesnych będą pasowały prostsze modele. Ich stosowanie w obu sytuacjach ma bardzo ważne uzasadnienie – listwa zamocowana na granicy dwóch płaszczyzn wykończonych w odmienny sposób (np. tapetowana ściana i malowany sufit), pozwala w elegancki sposób ukryć niekoniecznie estetyczne połączenie.
Montaż listwy przysufitowej to doskonały sposób na zamaskowanie rażącej granicy pomiędzy dwoma kontrastującymi kolorami lub wzorami, a także pojawiających się tu krzywizn i nierówności. Listwy styropianowe sprzedawane są w kolorze białym, ze względu na materiał, z jakiego są tworzone. Dostarczane są do Klienta w wersji surowej, dlatego konieczne jest ich zagruntowanie i co najmniej dwukrotne malowanie. Co ciekawe, nie wszystkie listwy styropianowe przeznaczone są do montażu przy suficie – dostępne są także profile ścienne, które można montować na innej wysokości, np. jako zwieńczenie lamperii lub paneli angielskich.

Listwy dekoracyjne i oświetleniowe

"Najważniejszym zadaniem listew dekoracyjnych jest poprawa wyglądu wnętrza. W niektórych sytuacjach sztukateria jest po prostu elegancką ozdobą, w innych spełnia znacznie poważniejsze funkcje. Dekoracyjne listwy styropianowe mogą być wykorzystane do maskowania przewodów prowadzonych natynkowo, np. tych niezbędnych do obsługi kina domowego" – podpowiada nasz rozmówca z firmy Melagu.
Chcąc wyczarować naprawdę wyjątkową atmosferę we wnętrzu, warto sięgnąć po listwy oświetleniowe. Podsufitowe profile oświetleniowe są ciekawym sposobem na uzyskanie oświetlenia pośredniego, dzięki któremu o zmierzchu pomieszczenie nabierze ciepłego, przytulnego charakteru. W ciągu dnia takie listwy również będą ozdobą. Podobnie jak listwy gzymsowe, dostępne są w szerokiej gamie kształtów i można je malować.
Powyżej skupiliśmy się na najważniejszych i najbardziej popularnych sposobach użycia listew styropianowych, niemniej możliwości są praktycznie nieograniczone. Rozmaite elementy sztukaterii można mocować w różnych miejscach na ścianach i sufitach, a także wykorzystywać do tworzenia dekoracji innych elementów architektonicznych i wyposażenia, np. jako ozdoby kominków, biblioteczek, drzwi itd.


Popularne posty z tego bloga

Jak wykonać wiatroizolację dachu spadzistego?

Mieszkanie w zabudowie szeregowej. Dlaczego warto?

Błędy popełniane przy użytkowaniu kotłów CO