Jak wykonać wiatroizolację dachu spadzistego?Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku. Chroni przed deszczem, śniegiem, mrozem oraz wiatrem. Jego wykonanie zawsze powierza się specjalistom, gdyż każdy liczy na to, że będzie to inwestycja na całe lata. Dlatego też tak ważne jest, aby wybrać odpowiednie rozwiązania dotyczące jego wiatroizolacji. Jak należy zabezpieczyć dach spadzisty? Oto najważniejsze zasady.


Dlaczego tak ważne jest wykonanie odpowiedniej wiatroizolacji?

Dach to zwykle bardzo duża płaszczyzna. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, kiedy jest to konstrukcja spadzista. Wtedy też jest ona zdecydowanie bardziej narażona na utratę ciepła związaną z przewiewami. To one są odpowiedzialne za to, że do budynku przedostają się wilgoć, ale też chłód z zewnątrz. Są to niekontrolowane przepływy powietrza między przegrodami znajdującymi się w konstrukcji dachu. Wywołują je różnice poziomów temperatury, które panują wewnątrz budynków oraz na zewnątrz.
Powstawanie przewiewów grozi tym, że para wodna będzie skraplała się w znacznie większym stopniu. Ponadto mają one wpływ na termoizolację i paroizolację. Niższa temperatura prowadzi do zawilgocenia, a nawet do rozwoju grzybów oraz pleśni. Oprócz tego zmniejsza się energooszczędność dachu.
Wiatroizolacja kojarzy się powszechnie jedynie z ochroną przed wiatrem. Jednak jest to przede wszystkim zabezpieczenie przed powstawaniem przewiewów, które mogą być wyjątkowo dotkliwe dla konstrukcji dachu spadzistego” – mówi ekspert z firmy Dorken Delta Folie.

W jaki sposób wykonuje się wiatroizolację dachu spadzistego?

Aby wiatroizolacja dachu była skutecznym zabezpieczeniem, musi zostać wykonana z wysokiej jakości materiałów. Wykorzystuje się w tym celu specjalistyczne folie oraz membrany.
Zadaniem folii jest jednocześnie ochrona przed utratą ciepła i zabezpieczanie przed przedostawaniem się wilgoci przez dach spadzisty. Musi być ona paroprzepuszczalna, gdyż ma bezpośredni kontakt z termoizolacją. Oprócz tego, że stanowi ona przeszkodę uniemożliwiającą powstawanie przewiewów, ma też ogromny wpływ na odpowiednią temperaturę w budynku i odbija szkodliwe dla człowieka fale elektromagnetyczne.
Równie dobrze sprawdza się membrana wiatroizolacyjna. Wykonuje się ją z materiałów odpornych na duże obciążenia, a nawet na rozrywanie. Jest produkowana z tworzyw, które zapewniają, że je zastosowanie wpłynie na energooszczędność budynku. Jej zewnętrzna warstwa wyróżnia się właściwościami wiatroszczelnymi. Ponadto montaż takiej izolacji jest bardzo prosty dzięki zastosowaniu pasów samoklejących.

Popularne posty z tego bloga

Mieszkanie w zabudowie szeregowej. Dlaczego warto?

Błędy popełniane przy użytkowaniu kotłów CO