Planowanie szaf kuchennych - o czym warto pamiętać?Zaplanowanie układu szafek, ich ilości oraz rozmieszczenie w odpowiednich odległościach i kolejności mają duży wpływ na wygodę poruszania się po kuchni. To w niej spędzamy dużo czasu, robimy śniadania, gotujemy obiady i przyrządzamy kolację, dlatego projekt kuchni powinien być przemyślany. Meble powinny być, nie tylko funkcjonalne, ale i ładne! Przy planowaniu pamiętajmy także o uwzględnieniu poszczególnych stref roboczych.


Rozmieszczenie szafek kuchennych zgodnie ze strefami użytkowymi

Planując liczbę półek w szafkach czy głębokość szuflad, dobrze jest wiedzieć, co będziemy w nich przechowywać. Rzeczy, których używamy najczęściej, powinny znaleźć się w zasięgu ręki. Częste schylanie się w poszukiwaniu przyborów i artykułów kuchennych lub spożywczych będzie nie tylko niewygodne, ale również mocno obciąży nasz kręgosłup.
"Dobrze jest wyposażyć szafy kuchenne w kosze cargo, systemy wysuwne lub obrotowe do szafek narożnych czy modułowe kosze na śmieci. Takie rozwiązanie zapewni nam łatwy dostęp do magazynowanych zapasów i przyborów kuchennych" – zauważa nasz rozmówca z firmy Inoxa Industrie, która jest producentem akcesoriów meblowych do kuchni.
Rozmieszczenie stref pracy w kuchni jest bardzo ważne i wymusza na nas przemyślane ułożenie rzeczy w szafkach, które dają podstawę funkcjonalnej organizacji. Musimy zatem pamiętać o strefie do przygotowywania posiłków, strefie gotowania, przechowywania, strefie mokrej czy zapasów. Szafki pod zabudowę muszą być idealnie dopasowane do sprzętu gospodarstwa domowego, a produkty w szafkach warto rozmieścić zgodnie ze strefami użytkowymi. Dobrze, aby żadne miejsce w kuchni nie pozostało niewykorzystane.

Wyposażenie szaf kuchennych

Szafy lub szuflady pod blatem, blisko zlewu, to idealne miejsce na przechowywanie sztućców oraz przyborów potrzebnych do przygotowywania potraw, a porządek zagwarantują nam organizery z przegródkami. Szafki narożne warto wyposażyć w odpowiednie systemy zabudowy wewnętrznej, np. kosze do szafek kuchennych, które montowane są na specjalnych prowadnicach meblowych, co sprawia, że możemy wysunąć je cicho i płynie. Opcja pełnego wysuwu pozwoli nam na łatwą dostępność produktów czy naczyń. Dzięki systemom narożnym możemy wykorzystać całą przestrzeń w narożnikach naszej kuchni. Podobnie jak wąskie szafeczki, które możemy z powodzeniem wykorzystać na słoiki z przyprawami i butelki. Dobrym rozwiązaniem będzie wybór wysokich szaf cargo, które zapewnią wyjątkowy komfort użytkowania. W dolnych partiach warto umieścić dużo pojemnych szuflad, w których możemy przechowywać garnki, patelnie i inne naczynia niezbędne do gotowania. W wysoko umieszczonych szafkach powinniśmy trzymać talerze, szklanki, salaterki czy półmiski. Jeżeli talerze trzymamy w wysuwanej szufladzie, warto dokupić sobie wkłady, które pozwolą utrzymać talerze w bezruchu.

Popularne posty z tego bloga

Jak wykonać wiatroizolację dachu spadzistego?

Mieszkanie w zabudowie szeregowej. Dlaczego warto?

Błędy popełniane przy użytkowaniu kotłów CO