Projektowanie kominka. Na co należy zwrócić uwagę?Przesiadywanie przy rozpalonym kominku to idealny sposób na relaks w chłodny, zimowy wieczór. Tym większa jest płynąca z niego przyjemność, im większą mamy pewność, że kominek został wykonany solidnie i jego użytkowanie nie będzie sprawiało nam żadnych problemów. Dlatego tak ważne jest prawidłowe jego zaprojektowanie. O czym powinniśmy pamiętać, planując zbudowanie kominka w naszym salonie?


Kiedy zaplanować budowę kominka?

Architekci są w tej kwestii bardzo zgodni – jeśli planujemy mieć w domu kominek, jego obecność powinna być uwzględniona już w projekcie. Planując zawczasu taką inwestycję zaoszczędzimy po prosto pieniądze i czas. W jaki sposób? Kominek nie może zostać zbudowany w dowolnym miejscu – musi posiadać podłączenia do komina, którym będą odprowadzane spaliny, musi mieć też odpowiedni dostęp do powietrza. Jeśli pominiemy te kwestie i zbyt późno zdecydujemy się na kominek, staniemy przed koniecznością wprowadzenia zmian do już zrealizowanego projektu, co oznacza dodatkowe, niepotrzebne koszty. Wzmocnienie posadzki lub stropu w miejscu montażu kominka nie jest konieczne, o ile nie montujemy kominków modułowych III generacji, które są dość ciężkie - w większości przypadku waga tradycyjnego kominka wraz zabudową nie przekracza 400 kg i nie stanowi nadmiernego obciążenia dla podłoża. 

Powietrze dla kominka i odprowadzanie spalin

Do podtrzymania spalania w kominku potrzebne jest powietrze. Może być ono doprowadzane na dwa sposoby.
- "Jeszcze do niedawna kominki zazwyczaj pobierały powietrze z pomieszczenia w którym się znajdowały – wyjaśnia przedstawiciel firmy Air Hot – Dziś jednak odchodzi się od tego rozwiązania, główne z powodu tego, że wymaga ono bardzo dobrej wentylacji domu, co w przypadku współczesnych, bardzo szczelnych okien jest trudne do osiągnięcia. Preferowanym rozwiązaniem stały się kanały doprowadzające powietrze do kominka z zewnątrz".
Należy jednak pamiętać, że różne wkłady kominkowe posiadają różne wymagania względem przyłączeń do przewodu doprowadzającego powietrze oraz komina dymowego. Dlatego już na etapie projektowania warto zrobić rozeznanie na rynku i zastanowić się, jaki kominek będzie odpowiedni dla naszych potrzeb. Jest to szczególnie ważne, jeśli planujemy wykorzystać kominek do dogrzewania pomieszczeń – powinien on wtedy mieć odpowiednią wydajność. Z reguły średnica rury doprowadzającej zimne powietrze z zewnątrz powinna być fi125, ale fi100-110 również będzie akceptowalna. Może to być również kanał prostokątny PCV o wym 5x15 lub 9x20cm. Zimne powietrze z zewnątrz można tez pobrać z wolnego kanału wentylacyjnego.

Naturalne ciepło w całym domu

Czy kominek może być używano jako pełnoprawne urządzenie grzewcze, jak kocioł gazowy czy węglowy? Zgodnie z polskim prawem każdy dom musi być wyposażony w piec c.o zasilany w dowolny sposób, nie możemy zrezygnować z niego na rzecz kominka. Niemniej kominek może być wykorzystywany jako główne źródło ciepła – i coraz więcej inwestorów wraca do tego tradycyjnego rozwiązania. Aby jednak użyć kominka w ten sposób, powinien on spełniać kilka warunków. Przede wszystkim dobrze jest, jeśli wkład kominkowy jest wkładem akumulacyjnym. Wyposażony jest on wtedy w masywny, wykonany ze specjalnych materiałów wymiennik, którego zadaniem jest pobranie ciepła z ulatujących z kominka spalin, by wykorzystać je do ogrzewania pomieszczeń. Wkład pozwoli nam skuteczniej wykorzystać dostępne paliwo i zapobiegnie zbyt szybkiemu wychładzaniu się domu. Kolejną sprawą jest DGP, czyli system dystrybucji gorącego powietrza. Jest to system przewodów, podłączony do kominka, którym ciepło dostarczane jest do innych pomieszczeń. System wyposażony w wentylator pozwoli nam ogrzać nawet pokoje znacznie oddalone od kominka. Rozkład przewodów powinien zostać uwzględniony w projekcie. 


Popularne posty z tego bloga

Jak wykonać wiatroizolację dachu spadzistego?

Mieszkanie w zabudowie szeregowej. Dlaczego warto?

Błędy popełniane przy użytkowaniu kotłów CO